10 zasad bezpiecznego korzystania z karty kredytowej

Karta kredytowa to w dzisiejszych czasach dodatkowe źródło finansowe, do którego dostęp posiada co szósty dorosły Polak. Tak wynika z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej. Oznacza to, że 4,7 mln Polaków dysponuje co najmniej jedną kartą dającą dostęp do pożyczki odnawialnej. Aby zostać jej posiadaczem, nie trzeba wiele zachodu i nie ma przy tym wiele formalności. Banki bowiem proponują kartę kredytową bez zaświadczeń, a zlecenie można złożyć przez internet. Opcja „karta kredytowa online” staje się coraz bardziej popularna i wygodna dla klientów. Sam produkt także stanowi duże ułatwienie w gospodarowaniu finansami, zwłaszcza podczas pobytu za granicą. Kartą kredytową można bowiem zapłacić praktycznie w każdym miejscu na świecie. Jak bezpiecznie z niej korzystać na co dzień? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Po pierwsze – PIN znasz tylko ty

Jedną z podstawowych zasad jest chronienie poufnego kodu PIN, który powinien być znany tylko właścicielowi karty. Kiedy więc otrzymamy przesyłkę pocztową z tym numerem, najlepiej ją zniszczyć. Sam PIN można za to zapisać na kartce (w żadnym przypadku nie na karcie kredytowej ani w telefonie) i schować w bezpiecznym miejscu. Nie powinno się też tej kartki nosić w komplecie z kartą lub po prostu w portfelu czy dokumentach.

Po drugie – karta jest tylko twoja

Poufnego kodu, jak i samej karty nie udostępniamy również bliskim z rodziny czy innym osobom nieuprawnionym. Kartę kredytową trzeba podpisać na odwrocie zgodnie ze wzorem, który złożyliśmy w banku. Przy wykonywaniu jakichkolwiek transakcji, w których należy posłużyć się kodem PIN w obecności sprzedawcy oraz osób postronnych, najlepiej jest zasłonić klawiaturę czytnika kart dłonią.

Po trzecie – chroń dane z karty

Nie należy również z nikim dzielić się takimi informacjami jak numer karty, data jej ważności czy kody znajdujące się na rewersie karty. Zwłaszcza podczas dokonywania zakupów kartą kredytową przez internet. Dotyczy to także komunikacji z bankiem – wystawcą karty. Jeśli przykładowo mamy kartę kredytową w Vanquis, to możemy być pewni, że nigdy nie zostaniemy poproszeni o podanie tych danych podczas rozmowy telefonicznej czy drogą elektroniczną lub przez serwis internetowy. Jeśli natomiast nas to spotka, powinniśmy niezwłocznie poinformować bank. Lepiej też wspomnianych informacji nie przechowywać w domowych komputerach czy prywatnych telefonach komórkowych, aby nie „wyłapał” ich żaden program szpiegujący.

Po czwarte – kontroluj swój budżet

Każda karta kredytowa ma określony limit kredytowy. Średnio wynosi on 3,5 tys. zł na początku i niejednokrotnie jest zwiększany z czasem, jeśli posiadacz dokonuje spłat w terminie. Jak się okazuje, kobiety sumiennej spłacają zadłużenie na karcie kredytowej niż mężczyźni. Aby lepiej kontrolować wydawane środki, można skorzystać z możliwości określenia np. limitu dziennego wydatków z karty. Warto też wiedzieć, kiedy możemy spotkać się z ograniczeniem płatności przy użyciu karty kredytowej. Te okoliczności reguluje w art. 9 Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych. Wyszczególniono w niej przypadki, w których sprzedawca (akceptant) może odmówić przyjęcia zapłaty. Dotyczy to sytuacji utraty ważności karty, jej zastrzeżenia przez wystawcę, niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpisem na dokumencie obciążeniowym, niemożności uzyskania akceptacji dokonania operacji oraz gdy jej posiadacz/użytkownik odmówi okazania dokumentu stwierdzającego jego tożsamość (gdy pojawi się wątpliwość) albo stwierdzenia posługiwania się kartą przez osobę nieuprawnioną. Wydając przyznane środki, nie można przede wszystkim zapomnieć, że za chwilę wykorzystaną kwotę trzeba będzie zwrócić.

Po piąte – bezpiecznie wydawaj pieniądze

Korzystając nawet z najbardziej bezpiecznej i najlepszej karty kredytowej przy różnego rodzaju transakcjach bezgotówkowych, czyli płacąc kartą za towary i usługi w sklepach czy online, należy zawsze pamiętać o tym, aby nie podawać osobom trzecim wspomnianych wcześniej danych znajdujących się na karcie. Jeśli karta kredytowa używana jest przy zakupach przez internet, to wówczas lepiej korzystać ze sprawdzonych, renomowanych, a przede wszystkim wiarygodnych serwisów WWW. Można się dodatkowo upewnić, czy transmisja danych odbywa się w tzw. bezpiecznym połączeniu (protokół SSL). Z kolei przy tradycyjnych zakupach w sklepie stacjonarnym dopilnujmy, aby osoba przyjmująca płatność zrobiła to w naszej obecności.

Po szóste – spłacaj w terminie

Kolejną ważną zasadą bezpiecznego korzystania z karty kredytowej jest spłacanie limitu pożyczkowego w terminie, aby uniknąć niepotrzebnego płacenia dodatkowych odsetek po jego przekroczeniu. Zazwyczaj banki proponują na zwrot zaciągniętego zobowiązania 30–31 dni, choć niektóre z nich odraczają ten termin nawet do 56-60 dni. Okres bezodsetkowy obejmuje jednak tylko płatności bezgotówkowe. Nie dotyczy natomiast wypłaty pieniędzy za pomocą karty kredytowej z bankomatu – to transakcja, od której pobiera się prowizję w momencie zaksięgowania.

Po siódme – weryfikuj na bieżąco konto

Bieżąca kontrola stanu rachunku karty oraz konta osobistego, do którego została ona wydana, daje również poczucie bezpiecznego i świadomego korzystania z tego środka płatności. Warto też śledzić wyciągi bankowe i porównywać je z przeprowadzonymi transakcjami. Gdyby doszło do jakichś nieprawidłowości, wówczas trzeba o tym jak najszybciej poinformować bank.

Po ósme – informuj bank o wszystkich zmianach danych

W przypadku gdy zmienia się nasz numer telefonu lub inne dane teleadresowe, powinniśmy o tym fakcie powiadomić bank. Może się to okazać bardzo przydatne, gdy np. bank podczas monitoringu transakcji kartą zauważy coś niepokojącego i będzie chciał się z nami skontaktować telefonicznie w tej sprawie.

Po dziewiąte – jak najszybciej zgłoś kradzież lub zagubienie karty

W sytuacji kiedy karta kredytowa zostanie nam skradziona lub ją zgubimy, należy ten fakt jak najszybciej zgłosić bankowi, aby ją zastrzegł. Najczęściej korzysta się wtedy ze specjalnego numeru czynnego całą dobę. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych strat, a odpowiedzialność za resztę wypłat, które zostaną dokonane ze skradzionej karty, bierze na siebie bank.

Po dziesiąte – uwaga na bankomaty

O zasadach bezpieczeństwa warto też pamiętać przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Może się bowiem zdarzyć, że akurat będzie nam potrzebna gotówka i w tym celu skorzystamy ze środków znajdujących się na karcie kredytowej. Przed rozpoczęciem transakcji najlepiej jest upewnić się, czy bankomat nie został w jakiś sposób „zmodyfikowany” przez złodziei, np. poprzez nałożenie nakładki czytającej kod z karty lub zamontowanie kamery do podglądania wpisywanego kodu PIN, oraz czy w sąsiedztwie nie stoi osoba, która w podejrzany sposób obserwuje nas i najbliższe otoczenie. Przy korzystaniu z bankomatu warto też zasłonić ręką klawiaturę, na której wprowadza się kod PIN (aby nie został odczytany przez ewentualnie założoną kamerę lub podglądającą osobę).

W dzisiejszych czasach można uzyskać kartę kredytową od ręki, tym bardziej warto cały czas mieć na uwadze bezpieczne korzystanie z jej zasobów finansowych, jak i to, aby nie trafiła w niepowołane ręce.apita

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Inwestycja w przyszłość

Nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że nigdy nie będzie miało wypadku, nie złamie nogi lub choćby palca, że...

Zamknij