Czego szukać w sklepach z zabawkami?

Mniej znaczy więcej

Pewnie niejeden raz rodzice zauważali, że ich pociecha, mając w swoim pokoju wiele pięknych zabawek, woli przez cały dzień bawić się na przykład zwykłym kartonem albo drewnianą łyżką. Skąd te osobliwe upodobania? Dzieci zawsze będą z zachwytem wpatrywać się w nowoczesne, drogie gadżety, ale gdy już dostaną je do ręki, to zaskakująco szybko się nimi nudzą, bo w gruncie rzeczy niewiele da się z takim przedmiotem zrobić. Dobra zabawka pobudza wyobraźnię, jest nieprzewidywalna i daje mnóstwo możliwości jej wykorzystania. Dlatego trudno znaleźć dziecko, które nie będzie lubiło bawić się klockami, bo właśnie w ich prostocie tkwi największa siła – maluch może z nich zbudować dom dla lalek, statek kosmiczny, warowny zamek, miasteczko czy strasznego dinozaura. Tak samo jest z prostymi figurkami lub pluszakami, które mogą odgrywać podczas zabawy dowolne role. Proste zabawki może nie od razu ucieszą nasze dziecko, ale to właśnie po nie będzie ono najchętniej sięgało w wolnym czasie. W poszukiwaniu takich wartościowych zabawek warto zajrzeć do sklepu Merlin.

Zabawki odpowiednie do wieku i zainteresowań

Na wszystkich zabawkach znajdziemy oznaczenia z zaleceniami wiekowymi. Warto się ich trzymać, bo zbyt skomplikowane albo zbyt proste zabawki czy gry nie będą się cieszyły zainteresowaniem ze strony dziecka. Nie ma też sensu zmuszanie malucha na przykład do układania puzzli, jeśli najbardziej na świecie kocha on ciężarówki i koparki. Zabawka powinna odpowiadać upodobaniom dziecka, ale przy okazji może też pełnić rolę edukacyjną. Najlepsze zabawki wspierają rozwój intelektualny, uczą właściwych zachowań, zmuszają do aktywności i ćwiczą koordynację ruchowo-wzrokową. Gadżety, przy których dziecko nie musi myśleć ani się ruszać, nie mają większej wartości. Za bezużyteczne często uważa się też gry komputerowe, ale nie do końca jest to prawdą. Wiele tego typu gier pomaga w nauce, na przykład ćwicząc pamięć. Trzeba tylko zwrócić uwagę na ograniczenia wiekowe i wytłumaczyć małemu graczowi, że nie wszystko, co można zobaczyć na ekranie, jest zgodne z rzeczywistością.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Letni, lipcowy, teatralny weekend w Warszawie. Teatr uliczny dla każdego widza!

Już w piątek 14 lipca w Warszawie rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie”. W tym...

Zamknij