KOBIETY MOCY. Katarzyna Majak

KOBIETY MOCY Katarzyna Majak
Galeria EGO, Ul. Wyspiańskiego 41/3, 60-751 Poznań
Wernisaż: 21.03.2014 godz. 19:00
Wystawa: 22.03.2014- 30.04.2014
Spotkanie autorskie: 22.03.2014 godz. 12:00

http://galeriaego.pl/wystawy/440-kobiety-mocy

Cykl jest efektem ponad rocznej pracy badawczej Katarzyny Majak, podczas której docierała do przedstawicielek różnorakich odmian duchowości – spotykała się z wiedźmami, uzdrowicielkami, bajarkami, szeptuchami, wizjonerkami, zielarkami, a także artystkami. Przeprowadzała z nimi wywiady, przyglądała się ich codziennemu życiu, próbując dociec w jaki sposób, często archaiczne wierzenia przetrwały w silnie zsekularyzowanym, współczesnym świecie. W efekcie powstało 29 portretów, filmy video, nagrania dźwiękowe oraz rozmowy.

Projekt „Kobiety mocy” Katarzyny Majak odkrywa bogactwo tradycyjnych wierzeń, które przetrwały próbę czasu. Ukazuje także silną potrzebę zgłębiania alternatywnej duchowości, wynikającej z tęsknoty za mądrością kobiecą i poszukiwaniem bogactwa duchowego ukrytego wewnątrz monoreligijnego społeczeństwa.

Artystka przedstawia bohaterki jako władczynie swojego losu, posiadające niezwykłą siłę oddziaływania na rzeczywistość, także poprzez fotografię. Intensywnie wpatrzone w widza, nawiązują z nim więź, zapraszają na nowo do tworzenia wzajemnych relacji.

Ekspozycja „Kobiety mocy” składa się z dwunastu wybranych fotografii oraz projekcji wideo, dokumentujących rytuały oczyszczania miasta.
Projekt był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie, na wystawie 31 Women in Art Photography w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku, w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej. Pojawił się m.in. na łamach Huffington Post, Daily Mail, Russian Esquire, Guernica, Time LightBox, Beautiful Decay, Urbanautica, GUP, Featureshoot, , Flavorwire, Business Insider, The Wild Hunt, Lenscratch, FastCodesign, Fstop Magazine, Actuphoto, Sabatnik i innych www.kobietymocy.pl

Katarzyna Majak – artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka i koordynatorka wystaw, wykładowczyni. Członkini Rady Artystycznej Warsaw Photo Days, Associate Editor for Photography dla VASA Journal on Images and Culture (VJIC). Związana z Kwartalnikiem Fotografia. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado i MKiDN. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz USA.

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
„Dandysi i dżentelmeni”, czyli sekrety mężczyzn kochających modę

Wyjątkowa książka o wyjątkowych mężczyznach - dżentelmenach z krwi i kości!

Zamknij