Dokładny moment rozwoju choroby jest trudny do określenia, bowiem większość pacjentów nie konsultuje tych objawów z lekarzem. Katar jest bardzo częstą dolegliwością, najczęstszą jego przyczyną są infekcje wirusowe i alergie.

Czym się kierujemy sięgając po leki na katar?

Przy wyborze odpowiedniego leku na katar liczy się zarówno płeć, jak i przyzwyczajenia. Aż 32% z nas właśnie w aptece podejmuje decyzje o wyborze leku na katar. 30% Polaków polega na rekomendacjach lekarzy. Pozostali opierają się na własnym doświadczeniu lub rekomendacji znajomych i przyjaciół.

Kobiety i mężczyźni różnią się przy wyborze leków na katar. Kobiety sięgając po produkt częściej opierają się na rekomendacjach farmaceutów, a mężczyźni częściej bazują na opiniach przyjaciół i znajomych.

W jaki sposób dochodzi do blokady nosa?

Nos ludzki pełni wiele funkcji, m.in. ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze. W błonie śluzowej nosa znajduje się bardzo dużo naczyń krwionośnych. Stan zapalny błony śluzowej, którego jedną z przyczyn jest infekcja, wiąże się z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W efekcie mamy do czynienia z obrzękiem błony śluzowej, co jest odczuwane przez chorego jako „zatkanie” lub „blokada” nosa.

Co oznacza 5/12?

5/12 to wyróżnik leku Afrin dostępnego w aptekach bez recepty. Jest to aerozol do nosa stosowany w przypadku zatkanego nosa. Pierwsze efekty zastosowania leku widoczne są już po 5-10 minutach. Co więcej, działanie leku Afrin utrzymuje się do 12 godzin.
Substancją aktywną w produkcie Afrin jest chlorowodorek oksymetazoliny. Substancja ta powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Poprawia się drożność nosa i pacjent szybko odczuwa ulgę. Dzięki zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej zatoki przynosowe są lepiej wentylowane, ułatwiony jest odpływ zalegającej w nich wydzieliny.

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Apostrof – Międzynarodowy Festiwal Literatury

W maju dzięki Apostrofowi cała Polska będzie żyć literaturą. Siedem dni, siedem miast, dziesiątki spotkań i dyskusji, premiery oczekiwanych książek,...

Zamknij