Kultowa Panna Kreseczka autorstwa Wandy Chotomskiej.

W latach 1958–1959 na ostatniej stronie cotygodniowego wydania „Świerszczyka” publikowano kolejne odcinki przygód tytułowej bohaterki. Do rąk rodziców i dzieci trafi zbiór ponad sześćdziesięciu odcinków „Panny Kreseczki” wraz z oryginalnymi ilustracjami z lat pięćdziesiątych.

Bohaterka książki, jak sama nazwa wskazuje, powstała z kilku kresek i kółka, narysowanych czarną kredką na płocie. Dziewczynka, znudzona tkwieniem w jednym miejscu, wskakuje na plecy przechodnia i wyrusza w świat. Od tej chwili przeżywa niesamowite przygody, spotyka wielu przyjaciół, a przede wszystkim odnajduje swoją mamę – czarną kredkę. To pogodna i piękna w swej prostocie opowieść zawierająca również mądry przekaz – od zwykłej Panny Kreseczki możemy nauczyć się nieraz dużo więcej, niż od niezwykłych superbohaterów.

„Panna Kreseczka” to ciekawa alternatywa dla młodszych czytelników w czasach powstawania masowych produktów wypełnionych zaawansowaną grafika komputerową. Lektura gwarantuje dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i starszemu pokoleniu pamiętającemu „Pannę Kreseczkę” z własnego dzieciństwa. Książka otwiera nowy cykl, w którym wydawnictwo Muza we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej przypomni rodzicom i pokaże kolejnemu pokoleniu klasykę opowiadań oraz ilustracji, które nie straciły nic ze swojej aktualności.

Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów krótkometrażowych oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach „Świata Młodych”, a sławę przyniósł jej cykl wierszy stworzonych wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowany w „Świerszczyku” pod pseudonimem „Wanda Miron”. Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci pt. „Jacek i Agatka” emitowanego w latach 1962-1973. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla dzieci „Tik-Tak”, współzałożycielki zespołu „Fasolki”.

Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ponadto jest on autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych „Świerszczyk”, „Miś”, „Płomyk” i „Płomyczek”. Rysuje i tworzy do dziś.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Jaką zastawę warto mieć w firmie?

Jaką zastawę warto mieć w firmie? Spotkanie z klientami czy kontrahentami wymaga odpowiedniej oprawy. Podczas rozmów serwuje się kawę, herbatę,...

Zamknij