Lucrecia Martel z Nagrodą FIPRESCI 92 na Transatlantyk Festival

Lucrecia Martel z Nagrodą FIPRESCI 92 na Transatlantyk Festival

Lucrecia Martel z Nagrodą FIPRESCI 92 na Transatlantyk Festival

Lucrecia Martel, gość specjalny Transatlantyk Festival i bohaterka tegorocznej retrospektywy, odbierze podczas festiwalu nagrodę specjalną FIPRESCI 90+.

Sukcesy życiowe

Lucrecia Martel to argentyńska reżyserka, uznawana za jedną z najważniejszych autorek we współczesnym kinie. Zadebiutowała w 2001 roku nominowanym do Złotego Niedźwiedzia „Bagnem”. Kolejne filmy, „Święta dziewczyna” (2004) i „Kobieta bez głowy” (2008), oba z nominacją do Złotej Palmy w Cannes, ugruntowały pozycję artystki w światowym kinie. Wszystkie trzy zobaczymy w tym roku na Transatlantyku.

Lucrecia Martel znalazła się w ekskluzywnym gronie twórców uhonorowanych jubileuszową nagrodą FIPRESCI – Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (The International Federation of Film Critics/Fédération Internationale de la Presse Cinématographique). Wręczenie reżyserce statuetki „FIPRESCI 92” nastąpi podczas 7. edycji Transatlantyk Festival, który odbywa się w Łodzi w dniach 14-21 lipca.

FIPRESCI

Nagroda „FIPRESCI 90+” celebruje ponad dziesięć dekad istnienia Federacji, podkreślając rolę i znaczenie krytyki filmowej. Powstała w 1925 roku FIPRESCI to obecnie najpoważniejsza i najbardziej prestiżowa organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata.

– Zaprosiliśmy istotnych dla nas filmowców, aby świętowali ten jubileusz razem z nami – mówi Klaus Eder, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. – Specjalną nagrodę „FIPRESCI 90+” otrzymali do tej pory Jean-Jacques Annaud, Costa-Gavras, Nanni Moretti, Alan Parker, Goran Paskaljević, Edgar Reitz, Ettore Scola, Béla Tarr, Margarethe von Trotta i Andrzej Wajda – reżyserzy, których praca i sposób postrzegania kina są nam szczególnie bliskie. Teraz, podczas Transatlantyk Festival w Łodzi, zaszczyci nas swoją obecnością Lucrecia Martel, odbierając “FIPRESCI 92”. Reżyserka na scenie międzynarodowej pojawiła się w 2001 roku z filmowym arcydziełem pt. “Bagno”. Od tamtej pory jest ważnym nazwiskiem w kinie argentyńskim i latynoamerykańskim. Cieszymy się, że za jej pośrednictwem możemy rozszerzyć nasze święto na Argentynę – kraj, który od dawna wyróżnia się bogatą i żywą kulturą filmową.

Lucrecia Martel jest jedną z najwybitniejszych współczesnych reżyserek. Na początku kariery współtworzyła nurt zwany Nowym Kinem Argentyńskim, który zaczął nadawać rozpęd kinematografii tego kraju w połowie lat 90. Jej kino charakteryzuje formalny minimalizm, realistyczny, a niekiedy wręcz naturalistyczny opis rzeczywistości, eliptyczność narracji oraz krytyczne odwołania do społecznych i politycznych realiów. Głównymi bohaterkami filmów Martel są kobiety, w których historiach rzeczywistość przenika się z fantazją, snem, wyobrażeniem czy niepewnością wspomnienia.

Lucrecia Martel z Nagrodą FIPRESCI 92 na Transatlantyk Festival

Lucrecia Martel z Nagrodą FIPRESCI 92 na Transatlantyk Festival

– Bardzo się cieszę, że Lucrecia Martel będzie w tym roku gościem Transatlantyku. – mówi Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara i Dyrektor Festiwalu. – Naprawdę, nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszego kontekstu dla tego wydarzenia. To wielki zaszczyt, że Federacja wybrała właśnie nasz festiwal. Wśród dziesięciu laureatów „FIPRESCI 90+” do tej pory znalazła się tylko jedna kobieta. Druga zostanie uhonorowana właśnie tu, w Łodzi, podczas festiwalu, którego hasłem jest „Siła kobiety”. To dla mnie wielka satysfakcja.

Wręczenie Lucrecii Martel nagrody FIPRESCI 92 odbędzie się w czwartek 20 lipca o godz. 19.30 podczas uroczystej gali, której towarzyszyć będzie pokaz filmu „Kobieta bez głowy” (La Mujer sin cabeza / La mujer rubia).

Wcześniej, o godz. 17.00, reżyserka spotka się z festiwalową publicznością w ramach specjalnej Masterclass, którą poprowadzi przedstawicielka FIPRESCI, chilijska krytyczka filmowa – Pamela Biénzobas.

Podczas Transatlantyk Festival publiczność będzie miała okazję obejrzeć wszystkie trzy pełnometrażowe filmy Lucrecii Martel.

 

 

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Dojrzała i szczupła. Magdalena Makarowska

   

Zamknij