Odżelaziona woda kluczem do utrzymania dobrego zdrowia

Badanie wody

Znakomita większość miast i większych skupisk ludzkich położona jest nad rzekami lub w ich dolinach. Woda do użytku przemysłowego i konsumpcyjnego pobierana jest z ujęć rzecznych lub podziemnych. Zawartość żelaza w wodzie jest zmienna w zależności od procesów naturalnych, może też być wynikiem na przykład nieprawidłowej eksploatacji ujęcia. Dlatego zalecane jest badanie zawartości żelaza w każdym z nich w odstępach półrocznych, niezależnie od bieżącej kontroli eksploatacyjnej. Okresowo bada się również długość cyklu filtracyjnego i jego poszczególnych faz, efektywność płukania wodociągów i stężenie żelaza w popłuczynach. Do przeprowadzenia tych badań przeznaczone są specjalne testy (http://www.technologia-wody.pl/index.php?req=praktyka&id=1226).

Odżelaziacze wody

Powszechnie stosowane są odżelaziacze, do których trafia woda po napowietrzeniu za pomocą aeratorów. Wywołuje to reakcje hydrolizy i utleniania, na skutek których żelazo wytrąca się z wody i osadza na złożu filtrującym. Wymóg napowietrzania wiąże się z dużymi gabarytami urządzenia i koniecznością wygospodarowania większej powierzchni do jego zainstalowania. Coraz częściej jednak stosuje się odżelaziacze funkcjonujące na zasadzie wymiany jonowej. Opis mechanizmu ich działania można znaleźć na odpowiednich stronach, na przykład www.sklep.osmoza.pl. Warto zapoznać się z nim przed dokonaniem wyboru.

Złoże filtracyjne wykonane jest z lekkich kuleczek pokrytych powłoką dwutlenku manganu. Jest ona aktywna, dzięki czemu związki żelaza i manganu rozpuszczone w wodzie tworzą łatwe do usunięcia osady, natomiast siarkowodór utleniany jest do wolnej siarki. Wytrącone zanieczyszczenia pozostają na złożu, a następnie są usuwane podczas płukania wstecznego. Aktywna powłoka zastępuje stosowany w tradycyjnych odżelaziaczach aerator. Dzięki temu urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, poza tym jest znacznie lżejsze. Złoże filtracyjne regeneruje się za pomocą roztworu nadmanganianu potasu, który spełnia funkcję odkażalnika. Regeneracja przebiega bezobsługowo; urządzenie wyposażone jest w sterownik uruchamiający proces regeneracji po określonej ilości uzdatnionej wody. Odżelaziacze tego typu produkowane są w wersjach dla systemów grzewczych, układów chłodniczych, procesów technologicznych, ale także do użytku w małych gospodarstwach domowych. Zdają egzamin przy wodzie studziennej o wysokim stężeniu żelaza i manganu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
SPOTKANIE Z VLOGERKĄ RED LIPSTICK MONSTER

W sobotę, 17 grudnia, w sklepie New Look w Centrum Handlowym Złote Tarasy w Warszawie odbyło się spotkanie z Ewą...

Zamknij