Pierwsza pełna biografia Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska nie była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Anna Bikont i Joanna Szczęsna piszą o niej książkę.

Unikała opowieści o swoim życiu prywatnym, uważając zwierzenia osobiste za coś niestosownego. Autorkom udało się jednak namówić ją na spotkanie, które przerodziło się w niezwykle osobistą podróż, odkrywającą nawet przed nią samą wiele zaskakujących faktów i historii rodzinnych. W cyklu rozmów Poetka w niepowtarzalny i zabawny sposób komentowała etapy swego życia i meandry twórczości. Jej opowieść uzupełniają tutaj wspomnienia przyjaciół oraz subtelne interpretacje wierszy i felietonów Szymborskiej.
Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości. Śmierć Poetki zamknęła jakiś rozdział w historii polskiej literatury. Czytając tę fascynującą biografię, pełną anegdot i wierszy, opisów podróży i przyjaźni, możemy posmakować klimatu Epoki Szymborskiej.

AUTORKI
Anna Bikont, ur. 1954, z wykształcenia psycholożka, reporterka i publicystka. Współtworzyła „Tygodnik Mazowsze”, pismo podziemnej Solidarności. Współzałożycielka „Gazety Wyborczej”, w której pracuje do dzisiaj. Autorka książek, m.in. My z Jedwabnego (2004 – jej
francuskie wydanie w roku 2011 uhonorowano European Book Prize) oraz razem z Joanną Szczęsną: Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006). Ta ostatnia została w 2007 roku wyróżniona Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.
Joanna Szczęsna, ur. 1949, z wykształcenia polonistka, dziennikarka. Związana z Komitetem Obrony Robotników, współtwórczyni prasy niezależnej – „Biuletynu Informacyjnego” i „Tygodnika Mazowsze”. Uczestniczyła w zakładaniu „Gazety Wyborczej”. Razem z Anną
Bikont opublikowała Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny (1997) – których niniejsza książka jest wersją znacznie poszerzoną i uaktualnioną.
Wisława Szymborska tak opowiadała o pierwszym wydaniu tej książki:
„Miałam wielkie szczęście, że moją biografię pisały prawdziwe dziennikarki, które wiedziały, że człowiekowi nie wchodzi się z buciorami do duszy. Występuję tu w roli tworzywa […], może nawet jako surowiec wtórny”.
„Autorkom udała się rzecz prawie niemożliwa: z drobiazgów stworzyć mimochodem biografię kogoś tak niezwykle suwerennego, niedostępnego, skromnego i królewskiego zarazem, kto »obstaje przy tajemnicy«, zarówno gdy chodzi o własną osobę, jak i o własną
poezję. Zasłonięta chmurą papierosowego dymu Szymborska wciąż umyka czytelnikowi, a zarazem jest tak bardzo obecna.”
Tadeusz Sobolewski

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
ABC kremów pod oczy

Co jednak możemy zrobić, aby dobry preparat, taki jak np. krem pod oczy L’Oreal, był jeszcze skuteczniejszy? Czy jest to...

Zamknij