Spotkania z Beduinami, czyli jak żyje się w Egipcie?

Podróże kształcą, a kontakty z mieszkańcami odległych zakątków świata mogą pomóc nam w zdobyciu niesamowitej porcji wiedzy o odwiedzanym kraju. Wakacyjne spotkania z Beduinami to szansa na odkrycie niezwykłego bogactwa egipskiej kultury. Gdzie można się z nimi spotkać?


Kim jesteś, Beduinie?

Wyjątkowość Beduinów wynika z kilku czynników. To członkowie plemion arabskich, prowadzących niegdyś koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia. Dziś większość z nich ma stałe miejsce zamieszkania, jednak ich wioski często przypominają bardziej tymczasowe obozowiska niż trwałe osiedla. Do dziś wielu Beduinów mieszka w namiotach, kultywowane są też beduińskie tradycje. Hodowla i pasterstwo coraz częściej łączą się jednak z nowymi zajęciami. W Egipcie można zatem skorzystać z wyprawy na pustynię, nad przebiegiem której czuwają beduińscy przewodnicy. Chętnie też goszczą w swych wioskach turystów, dla których możliwość obserwowania ich przy codziennych obowiązkach staje się nie lada gratką. Gdzie można je zobaczyć?

W poszukiwaniu beduińskich wiosek

Wczasy w Egipcie, oferowane przez Rainbow Tours, pozwalają na odkrywanie piękna tak malowniczej części Kraju Faraonów, jaką stanowi półwysep Synaj. Tu, na piaszczystym płaskowyżu, wioski beduińskie stanowią bardzo ważny element krajobrazu. Ich osady można ujrzeć również w pobliżu modnych kurortów leżących na wybrzeżu Morza Czerwonego. Niewielkie enklawy pełne skromnych domków i prowizorycznych budowli spotkać można m.in. w rejonie Marsa Alam oraz Hurghady. Co warto wiedzieć na temat współczesnego życia w takich osadach?

Beduini kontra XXI wiek

Dla większości osób zaglądających na teren beduińskich osad, pierwszą reakcją na widok ich domów jest szok. Porównywane często do skansenów osady zadziwiają. Ujrzeć tu można namioty i prowizoryczne domy, w których często drzwi zastępuje płachta materiału. Bieda jednak Beduinom nie przeszkadza, a do prowizorycznych warunków są przyzwyczajeni. Przecież jeszcze w połowie XX wieku większość z nich prowadziła koczowniczy tryb życia i nie posiadała stałego miejsca pobytu. Współczesnym Beduinom wiele do szczęścia nie potrzeba. Żyją z tego, co oferuje im pustynia, choć zmuszeni do osiedlania się na stałe w pobliżu gwarnych kurortów, uczą się powoli czerpać zyski z turystyki. Większość z nich jest gościnnie nastawiona do podróżników odwiedzających ich wioski. Należy jednak pamiętać o tym, że Beduini są wyznawcami islamu, zatem przed wybraniem się w rejon zamieszkiwany przez nich warto zadbać o stosowny strój. Dotyczy to w szczególności kobiet, które w arabskim świecie muszą się dostosować i do rygorystycznej religii, i do zasad narzucanych przez mężczyzn.

Czego można się nauczyć od Beduinów? Wytrwałości i radości z tego, co daje nam życie. Mogą oni też zaskoczyć umiejętnością dostosowania się do trudnych warunków życia oraz przywiązaniem do tradycji mimo niesprzyjających okoliczności.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
FRYDERYKI 2010

LAUREATÓW nagród FRYDERYK 2010 poznamy 19 kwietnia 2010 roku. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się po raz pierwszy od wielu lat...

Zamknij