Taka jestem. Magdalena Zawadzka

Książka „Taka jestem i już!” to wspomnienia i felietony Magdaleny Zawadzkiej, napisane lekko i z humorem. Pod tą lekkością kryje się jednak wiele głębokich przemyśleń.

W wydanej wcześniej w 1999 roku książce Kij w mrowisko wspomnienia obejmowały tylko czas dzieciństwa, dojrzewania i młodości autorki. Tym razem Magdalena Zawadzka opowiada też o swych latach dojrzałych i o dorastaniu do dojrzałości (która przychodzi niepostrzeżenie), o traumatycznym czasie żałoby po śmierci męża Gustawa Holoubka (Świat bez Gustawa). Rozwija też opowieść o Jaśku – swoim dorosłym już dziś synu – opatrując ją wieloma rodzinnymi anegdotami.

 

Osobną część książki stanowią Podróże, które są wielką pasją aktorki. A świat widziany jej oczami – fascynujący. Część trzecia to Felietony pisane w latach dziewięćdziesiątych (ale jest też współczesna niespodzianka!), jednak wciąż przejmująco aktualne. Jak bardzo nic się w Polsce nie zmienia, świadczy nowy, napisany specjalnie do książki felieton z sierpnia 2014 roku, który dowcipnie i dosadnie pokazuje, co się dzieje z kulturą języka, kulturą polityczną i kulturą osobistą. Cięte diagnozy rzeczywistości zapadają w pamięć i pokazują mało znane oblicze aktorki, która mówi we wstępie: „Taka jestem i już to wprawdzie tytuł mojej książki, ale ja naprawdę taka jestem, a przynajmniej tak mi się wydaje. We wszystkim, co pisałam zarówno we wspomnieniach, jak i w felietonach, które wzajemnie się uzupełniają, starałam się być sobą, być szczera. Inaczej pisanie nie miałoby

dla mnie żadnego sensu”.

Tę wielobarwną opowieść ilustruje unikatowy materiał zdjęciowy z bogatego archiwum Autorki. Polecamy książkę Taka jestem i już! w wersji audio w autorskim wykonaniu prawdziwej mistrzyni słowa!

Magdalena Zawadzka – absolwentka warszawskiej PWST (dyplom w 1966 r.). Debiutowała w 1962 roku w filmie „Spotkanie w Bajce”. Potem przyszły role w takich m.in. filmach, jak „Rozwodów nie będzie”, „Wojna domowa”, “Sublokator”, „Pieczone gołąbki”, „Mały”, „Mocne uderzenie”, a przede wszystkim „Pan Wołodyjowski” i w serial „Przygody Pana Michała”. Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, które pogłębiły jej role w Teatrze TV (Lady Mackbeth w „Makbecie” i tytułowa rola w „Poskromieniu złośnicy”). Stworzyła też wiele kreacji na scenie Teatru Dramatycznego i Ateneum w Warszawie.

 

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Moda stawia na promocję

Wydatki mediowe branży modowej wyniosły w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku ponad 154,8 mln zł, o 865,7 tys. zł więcej...

Zamknij