Wątroba alarmuje! Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

KM 9_Wątroba alarmuje! Na jakie objawy należy zwrócić uwagę

Wątroba alarmuje! Na jakie objawy należy zwrócić uwagę? Foto Shutterstock

Jest niezwykle ważnym narządem, a wszelkie problemy związane z jej pracą odbijają się na naszym samopoczuciu oraz na ogólnym stanie zdrowia. Jak w porę rozpoznać problemy z wątrobą?

Wątroba bije na alarm! Sygnały, których nie można lekceważyć

Chora wątroba wysyła nam wiele sygnałów, które mają zmusić nas do zatroszczenia się o ten ważny narząd. Niestety nie zawsze jedynym symptomem choroby jest ból pod prawym żebrem. Często zdarza się tak, że choć nasza wątroba bije na alarm, my lekceważymy lub błędnie interpretujemy pojawiające się objawy. Dla wielu z nas dopiero silny ból pod prawym żebrem to wyraźny sygnał, jaki wysyła nam chora wątroba. Objawy wielu schorzeń wątroby nie wiążą się jednak z bólem – przynajmniej nie od razu. Ból pojawia się w chwili, gdy dochodzi do poważnego obrzęku tego narządu, a ten często pojawia się, gdy choroba jest już w dość zaawansowanym stadium.

Jakie sygnały powinny wzbudzić nasz niepokój, zanim pojawi się ból?

Nie lekceważmy problemów z trawieniem ani ogólnego osłabienia organizmu. Nie ignorujmy niepokojących zmian związanych z wyglądem skóry, a przede wszystkim jej podejrzanych przebarwień. Żółte zabarwienie skóry i twardówek, nudności, wymioty lub utrata apetytu – to kolejne sygnały, które powinny skłonić nas do wykonania odpowiednich badań. Niepokojącym sygnałem są też obrzęki oraz problemy o charakterze neurologicznym, które często okazują się skutkiem nadmiernej ilości toksyn zalegających w organizmie.

Co szkodzi naszej wątrobie, czyli bezcenna profilaktyka dla każdego

Choć czasem choroby wątroby mają podłoże genetyczne lub są chorobami wynikającymi z autoagresji, w wielu przypadkach na ich rozwój sami konsekwentnie pracujemy. Jeśli nie chcemy się narażać na wymienione problemy, w porę powinnyśmy zastosować się do kilku podstawowych zasad profilaktyki. Podstawą będzie tu unikanie tych czynników, które dla naszej wątroby są największym zagrożeniem. Ciężkostrawna dieta, zbyt obfite posiłki, alkohol i leki połykane często bez ważniejszych powodów – oto częste przyczyny poważnych problemów z wątrobą. Sporym zagrożeniem dla wątroby mogą się też okazać te zabiegi, które wiążą się z naruszeniem ciągłości skóry. I choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wykonanie tatuażu może stać się przyczyną sporych kłopotów z wątrobą.

Problemy z wątrobą mogą się też okazać skutkiem braku odpowiedniej higieny. Często o tym zapominamy, a przecież tak prozaiczny błąd jak zapominanie o myciu rąk przed posiłkiem może mieć dla nas tragiczne skutki.

Chora wątroba może sprawić nam wiele problemów, warto zatem w porę zapewnić jej maksymalną ochronę. Unikajmy tłustych potraw i nadmiaru węglowodanów, nie przejadajmy się i unikajmy tych czynników, które mogą narazić naszą wątrobę na kontakt z dodatkową ilością toksyn. Nie trzeba przecież wiele, by ryzyko pojawienia się problemów z tym ważnym narządem zredukować do minimum, a w konsekwencji cieszyć się lepszą formą i piękniejszym wyglądem.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Brodka w poszukiwaniu wschodzących gwiazd, czyli III. edycja konkursu FIRESTONE Headliners of Tomorrow

Właśnie rusza III. edycja FIRESTONE Headliners of Tomorrow. Przewodniczącą Jury i ambasadorką konkursu, którego celem jest znalezienie nowych, wschodzących talentów...

Zamknij