O tym, że seks jest wciąż dla wielu Polaków tematem tabu, nie trzeba nikogo przekonywać. W popularyzowaniu zdrowych, swobodnych i komfortowych dla wszystkich stron rozmów o seksie nie pomaga na pewno brak edukacji seksualnej w szkołach. Storytel, popularna w Polsce aplikacja do słuchania audiobooków i słuchowisk postanowiła zmierzyć się z tym wyzwaniem i we współpracy z fundacją SEXEDPL przygotowała 6 słuchowisk nawiązujących do różnych zagadnień związanych z seksem i tabu się za nimi kryjących. A wszystko to w ramach odważnego projektu „(Nie) mówmy o seksie”. – Nasza współpraca ze Storytel w sposób otwarty, czasem humorystyczny, ale zawsze rzetelny mówi o różnych aspektach naszej seksualności. – mówi Anja Rubik, założycielka funcji SEXEDPL.
Projekt Storytel i fundacji SEXEDPL „(Nie) mówmy o seksie!” powstał, by w angażującej formie poruszyć szerokie spektrum zagadnień związanych z ludzką seksualnością. Produkcje oryginalne poruszają tematy takie jak brak orgazmu u kobiet, krępująca kwestia komunikacji na polu seksualności czy osoby w związku zbyt zaabsorbowane wszystkim innym, by pamiętać o seksie. W innych na światło dzienne wychodzą zagadanienia nierzadko przemilczane lub społecznie trudne, zaczynając od seksualności seniorów, po głębokie uzależnienie od pornografii.
Autorzy i autorki 6 słuchowisk (Wit Szostak, Grzegorz Uzdański, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Agnieszka Jelonek i Marta Guzowska), których teksty wchodzą w skład serii „(Nie) mówmy o seksie”, postawili sobie za cel opowiedzenie różnorodnych historii, każdorazowo inspirując się wiedzą ekspertek i ekspertów SEXEDPL. Każda z tych opowieści została zainspirowana realnym problemem. Suche fakty przekuto na pełnokrwiste postacie, a intymne zwierzenia i porady, które można usłyszeć w gabinetach seksuolożek i seksuologów wybrzmiewają w dialogach i składają się na zapadające w pamięć fabuły, odsłaniające 6 tabu związanych z ludzką seksualnością.
W przygotowanie słuchowisk zaangażowali się nie tylko wybitni pisarze/pisarki i autorzy/autorki, lecz także popularni i uznani polscy aktorzy/aktorki (Maciej Musiał, Ola Domańska, Łukasz Simlat, Kasia Sawczuk, Sandra Drzymalska, Paulina Gałązka, Piotr Pacek, Marta Lipińska i Sebastian Dela), którzy wcielili się w role poszczególnych bohaterów opowiadań. Co ważne, każda z historii napisana jest w zupełnie inny, charakterystyczny dla danego twórcy sposób: od formy sztuki teatralnej z podziałem na role, po opowieść z motywem surrealistycznego talk – show pełnego realizmu magicznego.
Leave a comment