Rekordowa ilość zgłoszeń na Biennale Plakatu

Muzeum Plakatu w Wilanowie podsumowało zgłoszenia nadesłane na 22. Międzynarodowe Biennale Plakatu. W tegorocznej edycji konkursu ocenianych będzie blisko 3 500 plakatów, które przysłane zostały przez debiutantów i profesjonalistów reprezentujących aż 50 krajów! Liczba zgłoszeń konkursowych wyniosła w tym roku 1 526, z czego aż 1 039 to zgłoszenia od uznanych w świecie artystów plakatu. Pozostała liczba zgłoszeń (484) pochodzi od osób debiutujących w sztuce obrazowania. W konkursie ocenianych będzie 865 plakatów debiutantów.

„W tym roku otrzymaliśmy imponującą liczbę zgłoszeń do konkursu,” – komentuje Agata Szydłowska, Kurator Międzynarodowego Biennale Plakatu. „Choć oznacza to dla nas więcej pracy, bardzo cieszymy się, że rośnie zainteresowanie grafiką i plakatem. Bardzo ważne jest, że coraz więcej prac dostajemy zarówno od młodych artystów, jak i profesjonalistów. To oznacza, że Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie z edycji na edycję cieszy się coraz większym uznaniem.”

Zgłoszone do konkursu prace będą ocenianie w czterech kategoriach: plakat kulturalny, plakat reklamowy, plakat społeczny oraz Złoty Debiut. W tym roku dodatkowo, w związku z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, wprowadzono piątą kategorię – „Chopin na nowo”. Do konkursu w tej wyjątkowej kategorii stanie 241 plakatów, przygotowanych specjalnie na jubileuszową okoliczność.

Prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną po raz pierwszy zostaną zaprezentowane na wernisażu w Muzeum Plakatu w Wilanowie dnia 5 czerwca 2010 r. Wystawa potrwa przez 4 miesiące.

O Muzeum Plakatu w Wilanowie:
Muzeum Plakatu Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego
w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
* od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -16.00
* w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Smart wakacje, czyli najlepsze platformy i aplikacje, które uwolnią od stresu związanego z podróżowaniem

Wyszukanie biletu lotniczego w okazyjnej cenie, znalezienie idealnego noclegu blisko morza, zaplanowanie transferu z dworca czy lotniska – te czynności...

Zamknij