Skąd się bierze katar?

Przyczyny mogą być różne

Katar to jedno z najbardziej powszechnych w świecie schorzeń zapalnych górnych dróg oddechowych. Nie inaczej jest w naszym kraju – według szacunków Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) na różne typy kataru cierpi rokrocznie blisko 14,5 miliona naszych rodaków. Obecnie wyróżnia się trzy typy nieżytu nosa: wywołane czynnikami wirusowymi, bakteryjnymi lub alergicznymi.

W zależności od tego, co jest pierwotną przyczyną stanu zapalnego, objawy kataru w poszczególnych jego odmianach mogą nieco się od siebie różnić. I tak w przebiegu infekcji wirusowej katar ma postać wodnistej wydzieliny o neutralnym zabarwieniu i obfitym charakterze. Warto zaznaczyć, że inkubacja wirusa trwa zwykle kilka godzin – symptomy infekcji mogą rozwinąć się więc w jedno popołudnie.

Kolejną przyczyną kataru jest zakażenie bakteryjne, które pojawia się najczęściej w wyniku niedoleczonej infekcji wirusowej. Obie odmiany nieżytu nosa dość łatwo rozróżnić, bowiem w przebiegu nadkażenia bakteriami płyn stopniowo zagęszcza się, przyjmując śluzowo-ropną konsystencję. Zmianie ulega również zabarwienie: wydzielina staje się lekko żółta lub zielonkawa. Poza tym, do spektrum objawów dołączają też dolegliwości bólowe (głowy, zatok), a także wysoka gorączka i kaszel.

Ostatnim rodzajem kataru jest typ alergiczny, którego przyczynę stanowi nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na znajdujące się w powietrzu alergeny – w naszym klimacie są to głównie pyłki roślin, roztocza oraz sierść zwierząt.

Jak leczyć katar?

Bez wątpienia każdy, kto zmaga się z jakimkolwiek typem infekcji, myśli tylko o tym, jak pozbyć się kataru. Wszystko jednak zależy właśnie od rodzaju czynnika chorobotwórczego: w przypadku infekcji bakteryjnej niezbędna może okazać się kuracja antybiotykowa, katar alergiczny wymaga natomiast przeprowadzenia specjalnych testów i zastosowania środków antyhistaminowych. Do zwalczania uciążliwych następstw każdego z nich jednak warto stosować dostępne w aptece preparaty z ksylometazoliną w formie wygodnego w użyciu aerozolu. Substancja ta redukuje obrzęk śluzówki, przez co udrażnia przewody nosowe, ułatwiając tym samym oddychanie.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Warto być aktywną zawodowo. Kobiety ukrytym potencjałem polskiej gospodarki

Więcej pracujących kobiet to wyższy wzrost gospodarczy – do 2025 roku budżet państwa mógłby zyskać ponad 50 mld zł PKB...

Zamknij