Służba zdrowia bez kolejek

Jak skrócić kolejki w przychodniach?

Na to pytanie przez ostatnie kilka miesięcy starał się odpowiedzieć resort zdrowia na czele z ministrem Arłukowiczem. 20 marca 2014 roku przedstawił on swoje propozycje dotyczące zmniejszenia czasu oczekiwania pacjentów na wizytę u lekarza. Minister stworzył pakiet zmian, które z założenia mają ułatwić pacjentom leczenie. Przede wszystkim skupiono się na pacjentach onkologicznych. Zapowiedziano, że zniesione zostaną limity na leczenie i profilaktykę wszelkich zmian nowotworowych, a także wprowadzona zostanie gwarancja świadczenia usługi medycznej. Dla ministra zdrowia priorytetem jest to, aby przyspieszyć tempo stawiania diagnozy u pacjentów z chorobą nowotworową, aby móc podjąć właściwe i skuteczne ich leczenie. Czas od podejrzenia nowotworu do rozpoczęcia terapii nie może przy tym przekraczać 9 tygodni, a pomiędzy wizytą u lekarza rodzinnego i specjalisty – 14 dni. Pogłębiona diagnostyka miałaby zająć do 4 tygodni.

Co jednak z innymi pacjentami chorującymi na bardzo poważne choroby, m.in. choroby serca niekwalifikujące się do leczenia onkologicznego? Trudno powiedzieć. Być może, korzystając z publicznej opieki zdrowotnej, nadal będą musieli oni czekać nawet kilka miesięcy na wizytę u kardiologa i na specjalistyczne badania.

Prywatna opieka zdrowotna

Wielu pacjentom wydaje się, że jedynie dzięki prywatnym wizytom u lekarza można szybko zdiagnozować schorzenie i rozpocząć leczenie bez konieczności oczekiwania w kilkumiesięcznych kolejkach do specjalistów. To jednak kosztuje. Można zminimalizować koszty korzystania z prywatnej opieki medycznej, wykupując ubezpieczenie zdrowotne w jednej z firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, m.in. Signal Iduna. W pakiecie indywidualnym lub rodzinnym klient firmy ubezpieczeniowej otrzyma nieograniczony dostęp do konsultacji u lekarzy specjalistów dla dzieci i dorosłych, możliwość wykonywania w krótkim czasie badań lekarskich, czy zabiegów ambulatoryjnych i szpitalnych. Zdecydowanie warto zastanowić się nad tą opcją, gdyż na zmiany w działaniu naszej służby zdrowia możemy jeszcze trochę poczekać.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Dziewczynka. Życie w cieniu Romana Polańskiego

Kto był prześladowcą? Kto był ofiarą? Czy Roman Polański to gwałciciel? A może matka Samanthy Geimer zaaranżowała to wszystko, by...

Zamknij