Ubezpieczenia na życie – jak dochodzić roszczenia?

Przy podpisywaniu umowy na ubezpieczenie na życie najczęściej myślimy o naszych bliskich. To ich byt ma zostać zabezpieczony w przypadku naszej śmierci. Warto jednak pamiętać, że przed wykupieniem polisy ubezpieczeniowej warto dokładnie sprawdzić, jak będzie wyglądać kwestia ewentualnego dochodzenia wypłaty roszczenia. Poszczególne firmy działające na rynku, np. Warta, 4 Life Direct czy PZU ustalają własne warunki. Z tego względu tak ważne jest sprawdzenie, czy bliscy będą mieli szansę na otrzymanie pieniędzy w krótkim czasie. Załatwianie formalności, jak wiadomo, może być czasochłonne.

Jak skontaktować się z ubezpieczycielem?

Niezależnie od tego, z jakim ubezpieczycielem została zawarta polisa na życie, pierwszym krokiem do otrzymania roszczenia jest poinformowanie podmiotu o śmierci osoby ubezpieczonej. Większość firm ubezpieczeniowych wyodrębniła w swoich firmach działy, których pracownicy zajmują się wyłącznie udzielaniem pomocy osobom dochodzącym roszczenia z ubezpieczenia. Takie działanie podyktowane jest praktycznością i wyjściem naprzeciw oczekiwaniom uposażonych, którzy potrzebują pieniędzy np. na zorganizowanie pochówku. Przykładowo, 4 Life Direct (opinie i szczegóły o oferowanych przez nią produktach znaleźć można na jej stronie internetowej) utrzymuje Dział Roszczeń. Jego pracownicy udzielają wszelkich informacji na temat dokumentów, które będą niezbędne do tego, aby otrzymać pieniądze.

Wypełnij wniosek, podaj przyczynę śmierci

Dochodzenie roszczeń wiąże się dla osób uposażonych z koniecznością wypełnienia wniosku i podania w nim podstawowych danych, w tym również przyczyny śmierci ubezpieczonego czy numeru polisy (ostatni punkt nie jest zawsze konieczny). Jeżeli jesteś na etapie przeglądania ofert różnych firm ubezpieczeniowych, sprawdź czy osoba wskazana przez ciebie jako uposażona będzie mogła złożyć wniosek wraz z załącznikami w dogodny dla siebie sposób, np. za pośrednictwem poczty. Nie każdy działający podmiot w branży ubezpieczeń podchodzi do tej sprawy w sposób elastyczny.

Istotną kwestią jest również to, w jakim terminie firma ubezpieczeniowa wypłaci należne świadczenie. Najlepsze podmioty gwarantują wypłatę najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych licząc od dnia otrzymania kompletu wymaganych dokumentów.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
„Supermodelka Plus Size”: Czy szczupła znaczy szczęśliwa? (wideo)

W programie Polsatu "Supermodelka Plus Size" kobiety udowadniają, że dodatkowe kilogramy to nie powód do wstydu!

Zamknij