5 sposobów jak osiągnąć przedświąteczny spokój

5 sposobów jak osiągnąć przedświąteczny spokój

Początek grudnia dla wielu z nas jest jednym z najbardziej pracowitych, a zarazem stresujących okresów roku. Chwilami ciężko pogodzić wszystkie obowiązki – pracę, przedświąteczne zakupy i sprzątanie ze znalezieniem chwili dla siebie. Właśnie w tym czasie – który powinien przynosić spokój i wprowadzać wyjątkową, magiczną atmosferę – warto znaleźć chwilę, by złapać głęboki oddech. Razem z ekspertem Electrolux podpowiadamy, jak w tym szczególnym czasie nie tracić głowy i zachować równowagę.

Zaplanuj aktywności

Sposobem na zredukowanie poziomu stresu nie tylko w okresie przedświątecznym, lecz także przez cały rok, jest bieżące planowanie zadań. Pomocne w utrzymaniu poczucia, że mamy kontrolę nad naszymi obowiązkami jest także odznaczanie zadań już wykonanych – usunięcie z listy kolejnych zrealizowanych aktywności zmotywuje nas do dalszych działań. Natomiast rozpisywanie zadań w kalendarzu odciąży nasz umysł od chaotycznego „skakania” po planowanych działaniach. Usystematyzuje je i pozwoli wyznaczyć priorytety.

Narzekanie zamień na wdzięczność

Lubimy narzekać, nie ulega to wątpliwości. A co by się stało, gdyby tak chociaż na kilka tygodni wyłączyć wewnętrzny głos marudy, a zamiast tego każdego dnia zastanowić się nad jedną rzeczą, za którą jesteśmy wdzięczni? Mogą to być przyjaciele, którzy są przy naszym boku lub dobra potrawa, którą przygotowaliśmy dla rodziny. Radość
i wdzięczność z małych, czasem nawet błahych rzeczy naładuje Cię pozytywną energią aż do świąt!

Posłuchaj ciszy

Cisza pozytywnie oddziałuje na fizjologiczne i psychologiczne funkcjonowanie człowieka. Przekłada się także na emocje, które w przedświątecznym wirze mogą być narażone na szwank. Oazą spokoju i miejscem wytchnienia od ulicznego zgiełku i codziennego pośpiechu powinien być dom. W domowym zaciszu powinniśmy móc się zrelaksować
i odpocząć po ciężkim dniu. Podczas odkurzania można rozmawiać z bliskimi, słuchać muzyki czy oglądać telewizję. Nic nie zakłóci spokoju domowników ani sąsiadów, a Ty możesz odkurzać nawet, gdy Twoje dziecko smacznie śpi. Stworzenie atmosfery ciszy w domu jest szczególnie ważne w dynamicznych momentach roku, jakim są na przykład święta.

Cisza promuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Jest także doskonałym sposobem na nawiązanie bliskości i zagwarantowaniem sobie poczucia bycia ważnym, potrzebnym i kochanym. Z tego powodu dbanie o komfort najbliższego otoczenia dla zapewnienia spokoju jest warte włożenia każdego wysiłku, zwłaszcza w okresie świątecznym – mówi Marta Żysko-Pałuba.

Odpuść perfekcjonizm

Test białej rękawiczki nie musi mieć zastosowania w Twoim domu – niech więc nie będzie problemem, który spędza Ci sen z powiek. Nie musi to dotyczyć wyłącznie idealnie wysprzątanego domu, ale także innych sfer związanych z przygotowaniami świątecznymi. Jeśli jesteś perfekcjonistą – spróbuj sobie odpuścić i pozwól na drobne niedoskonałości. Lekkie zagniecenie na obrusie czy okruszki na podłodze, które wyprowadzają Cię zazwyczaj z równowagi niech nie pozwolą przysłonić radości z przebywania w otoczeniu bliskich w tym wyjątkowym czasie.

Podziel się obowiązkami

Choć czasami trudno to sobie wyobrazić, nie zawsze musisz robić wszystko sam. Przychodzi moment stresu w okresie świątecznym, w którym trzeba zrobić krok wstecz i uświadomić sobie, że można – a nawet trzeba – poprosić o pomoc. Spójrz na listę zadań do wykonania i sprawdź, czy istnieją jakieś zadania, które możesz delegować. Gdy poprosisz o pomoc, okaże się, że Twoje świąteczne obciążenie jest dużo mniejsze, a tym samym łatwiejsze w zarządzaniu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Jelonek, Lej mi pół i Łydka Grubasa w Krakowie!

Sceniczne zwierzę z gatunku jeleniowatych potocznie znane jako Michał Jelonek zawita do Krakowa już w grudniu! Tym razem na jednej...

Zamknij