Badania genetyczne na obecność wirusa grypy A/H1N1

DIAGNOSTYKA, największa ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Polsce, od 23. listopada wprowadza na rynek możliwość wykonania testu genetycznego na obecność w organizmie pacjenta wirusa grypy A/H1N1. Celem badania jest potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta. Na początku grudnia w całej sieci laboratoriów Diagnostyki będzie dostępny również szybki test przesiewowy na obecność grypy typu A (w tym A/H1N1). Już teraz jest on dostępny w krakowskich laboratoriach firmy.

DIAGNOSTYKA, największa ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Polsce, od 23. listopada wprowadza na rynek możliwość wykonania testu genetycznego na obecność w organizmie pacjenta wirusa grypy A/H1N1 (tzw. „nowa” lub „świńska” grypa). Celem badania jest potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta. Do wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Koszt testu to 250 – 270 zł, a wyniki dostępne są już po 2-4 dniach.

Badania genetyczne w krakowskim laboratorium sieci DIAGNOSTYKA wykonywane są metodami biologii molekularnej. Taki test pozwala na potwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa grypy w materiale pobranym od pacjenta i jest najczulszą metodą wykrywania zakażenia. Test jest zgodny z zaleceniami amerykańskich agencji :FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) i CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom). Wyniki pozytywne będą na bieżąco monitorowane przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną, zgodnie z Ustawa z dn. 6.09.2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

„Wiemy jak ważna jest dostępność informacji o zakażeniach pandemicznym wirusem grypy A/H1N1, dlatego wprowadziliśmy do oferty badanie genetyczne, które pozwala blisko 100% pewne potwierdzenie (lub wykluczenie), że pacjent jest zarażony „świńską-nową grypą”. Dzięki temu możliwe jest świadome podejmowanie decyzji terapeutycznych i planowanie dalszego postępowania medycznego, opartego na faktach. Chciałbym dodać, że oprócz badań genetycznych, na początku grudnia w całej sieci laboratoriów Diagnostyki będzie dostępny szybki test przesiewowy na obecność grypy typu A – w tym A/H1N1 i B. Już teraz jest on dostępny w krakowskich laboratoriach naszej firmy.” – wspomina Michał Meller, kierownik marketingu w firmie DIAGNOSTYKA.

Test przesiewowy ma na celu określenie, czy przyczyną infekcji jest wirus grypy, a jeśli tak, to czy jest to grypa typu A (np. A/H1N1) czy typu B. Należy jednak pamiętać, że czułość i swoistość tej metody jest znacznie niższa niż testu wykonywanego metodami biologii molekularnej. Ujemny wynik w obecności typowych objawów klinicznych oraz w populacji z wirusem 2009 AH1N1 nie jest wystarczający do wykluczenia zakażenia nim. Wynik szybkiego testu dostępny jest w ciągu 24h, a jego koszt to 50-70 zł (w zależności od Oddziału).

Warto dodać, że przy zlecaniu obydwóch rodzajów badań obowiązują procedury bezpieczeństwa zgodne z obowiązującymi zasadami epidemiologicznymi. Szczegółowe informacje można znaleźć na http//www.diag.pl
Proponowane przez sieć DIAGNOSTYKA testy diagnostyczne stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony lekarzy i pacjentów na nowoczesne metody badań medycznych, czyniąc je jednocześnie łatwo dostępnymi.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Moc koloru na ustach Marty Żmudy

W tym sezonie na ustach królują nieoczywiste fiolety, intensywne burgundy, a nawet odważny granat. Zgodnie z najnowszymi trendami beauty kolory...

Zamknij