Objawy i diagnostyka choroby zakrzepowej

Zakrzepica, nazywana również żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Powikłania związane z tym schorzeniem mogą prowadzić do niewydolności układu krążenia i nagłych zgonów pacjentów. Mianem zakrzepicy określa się zarówno zakrzepicę żył głębokich, jak i zator tętnicy płucnej.

Choroba jest trzecią pod względem częstości występowania dolegliwością układu krążenia, a jednak nie jest dobrze diagnozowana. Jej objawy często okazują się mylące tak dla pacjenta, jak i internisty. Zakrzepica jest niebezpiecznym schorzeniem, które co roku powoduje ponad 500 tys. zgonów.

Objawy schorzenia

Zakrzepica jest chorobą o przebiegu długotrwałym. To patologiczny proces, który rozpoczyna się w ścianach naczyń krwionośnych, w których dochodzi do powstania skrzepliny – zakrzepu. Jeśli zakrzep całkowicie zatka światło naczynia, może dojść do niewydolności. Zakrzepicę w tętnicach, czyli w naczyniach wieńcowych, nazywa się zakrzepicą tętniczą, zaś w przypadku, gdy zakrzep powstaje w żyle, mówi się o zakrzepicy żylnej.

Najczęściej zakrzepy rozwijają się w naczyniach żylnych kończyn dolnych i miednicy. Krzepnięcie jest fizjologicznym procesem pozwalającym na uszczelnienie przez płytki krwi, krążące w osoczu, uszkodzonych ścian naczynia. Przed nadmiernym krzepnięciem i rozwojem zakrzepów w świetle tętnic i żył chroni fizjologiczny proces fibrynolizy, w którym udział biorą białka częściowo rozpuszczające sieć włóknika. Niestety, krzepnięcie może zostać zaburzone, a krew przestaje wówczas płynąć w żyłach prawidłowo.

Objawy zakrzepicy żył mogą w ogóle nie wystąpić, bowiem organizm często częściowo lub całkowicie sam rozpuszcza powstałą skrzeplinę. Chory nie jest świadomy tego, że choruje na zakrzepicę. W przeciwnym wypadku skrzeplina zaczyna się powiększać, co grozi zamknięciem przepływu krwi w naczyniach. Nawet wtedy objawy mogą nie wystąpić, jeśli część przepływającej krwi przez kończynę przejmą okoliczne, mniejsze naczynia krwionośne.

W zależności od tego, czy zakrzepica rozwija się w tętnicach, czy w żyłach, dochodzi do zaburzeń ukrwienia narządu lub zaburzeń odpływu krwi z narządu do serca.

Do typowych objawów zakrzepicy tętniczej należą:

  • ból i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • bóle przy poruszaniu się,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia mowy i widzenia,
  • przejściowe niedowłady kończyn,
  • zaburzenia świadomości,
  • obniżenie temperatury danej kończyny.

Jeśli zakrzep zamyka tętnicę, zmniejsza się ukrwienie narządów i pojawiają się stany zagrażające życiu pacjenta. Może dojść do:

  • udaru niedokrwiennego,
  • ostrego zespołu wieńcowego,
  • ostrego niedokrwienia kończyn dolnych.

W przypadku zakrzepicy żylnej upośledzony zostaje odpływ krwi, czego symptomem jest obrzęk i zaczerwienienie chorej kończyny. Skóra jest napięta i może przybrać niebieskawy odcień. U chorego pojawić mogą się dolegliwości bólowe w stopie, łydce, dole podkolanowym, które ustępują, jeśli uniesie nogę wysoko. Zakrzepica żylna prowadzi do zastoju krwi w kończynie.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Super Jazda gwiazd i dziennikarzy

W programie nietypowych potyczek nie zabrakło powożenia konnego i wyścigów traktorkami ogrodowymi po torze przeszkód. Zwycięski laur wywalczyła już po...

Zamknij