Jak zrobić ładne pisanki na śniadanie wielkanocne?

Jak zrobić ładne pisanki na śniadanie wielkanocne?

W pośpiechu zdarza nam się zapomnieć o odpowiednich dekoracjach. A przecież trudno wyobrazić sobie święta bez tradycyjnych pisanek. Dlatego dziś przedstawiamy sprawdzone sposoby na ich przygotowanie.

Pisanki wielkanocne – idealny dodatek do świątecznego śniadania

Dlaczego pisanki są tak ważne? Nie chodzi wyłącznie o wyjątkową polską tradycję, chociaż ta jest oczywiście nadrzędna. Pisanki wielkanocne stanowią również doskonałą ozdobę stołu, przy którym cała rodzina spotyka się w trakcie uroczystego śniadania. Dzięki nim jeszcze mocniej czujemy, że okazja jest naprawdę wyjątkowa. Poza tym kolorowe jajka to wspaniała atrakcja dla najmłodszych. Nasze pociechy warto zresztą zaangażować w ich malowanie, dzięki czemu łatwiej skupimy się na przygotowywaniu świątecznych dań. Śniadanie wielkanocne z pisankami zapowiada się naprawdę wyjątkowo.

Kraszanki

Pisanki wielkanocne występują w wielu formach. Jedną z nich są kraszanki. W tym przypadku jajka mają jednolity kolor, choć mogą być dodatkowo ozdobione wzorami. Aby je przygotować, wystarczy gotowanie w odpowiednim barwniku. Specjalne farbki do jajek znajdziemy w wielu sklepach spożywczych. Ale tak naprawdę możemy je przygotować samodzielnie z produktów, które i tak zazwyczaj mamy w domu.

Łupiny cebuli zabawiają jajka podczas gotowania na brązowy kolor. Za czerwień odpowiadają buraki, a do osiągnięcia koloru żółtego doskonale nadaje się kurkuma. Również herbata i kawa nadają kraszankom ciekawych barw. Jeśli jajka przed gotowaniem ozdobimy specjalnymi naklejkami, pojawią się na nich wzory. W tej roli doskonale sprawdzi się także wosk, który należy nanieść na jajka za pomocą szpilki lub patyczka, a następnie ugotować. Po ugotowaniu wystarczy usunąć warstwę wosku, by zobaczyć przepiękne stworzone przez nas wzory. Kraszanki można także dekodować już po ugotowaniu poprzez delikatne skrobanie przy pomocy igły.

Malowane pisanki wielkanocne

Pisanki wielkanocne równie często występują w formie malowanej, która zresztą powinna szczególnie przypaść do gustu maluchom. Nasze pociechy zazwyczaj mają w swoim arsenale szkolnych przyborów wszystkie niezbędne narzędzia. Przydatne mogą być na przykład kredki, które w trakcie malowania warto na bieżąco zwilżać wodą, by barwnik lepiej rozchodził się po powierzchni jajka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z kolorowych flamastrów. Wyjątkowe pisanki stworzymy także, smarując jajka klejem, a następnie pokrywając powierzchnię dowolnymi ozdobami. W tej roli doskonale sprawdza się na przykład włóczka, przy pomocy której stworzymy ciekawe kolorowe szlaczki. W grę wchodzi także brokat.  Zanim pięknie ozdobione pisanki trafią na wielkanocny stół, będziemy mieli okazję z dumą zaprezentować je w naszej święconce.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Co łączy Karolinę Gilon, Pamelę Stefanowicz i Macademian Girl?

Karolina Gilon opublikowała na swoim profilu instagramowym zdjęcie z czarnym tatuażem na twarzy, przypominającym liczbę 3. Podobne symbole pojawiły się...

Zamknij