Ból miesiączkowy cię ogranicza? Możesz z nim walczyć!

bol miesiaczkowy cie ogranicza - KM

Ból brzucha towarzyszący miesiączce potrafi być bardzo dokuczliwy. Część kobiet odczuwa dolegliwości na tyle silnie, że są zmuszone nawet do rezygnacji z codziennych aktywności. Nie oznacza to jednak, że tak musi pozostać, bo z bólem miesiączkowym można walczyć.

Miesiączka jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, które występuje u wszystkich kobiet. Jednak nie każda z nich boryka się z równie silnymi dolegliwościami. Panie nie zawsze zdają sobie też sprawę, co właściwie wywołuje pojawiający się przy miesiączce ból w dolnej części brzucha.

Skąd biorą się bóle miesiączkowe?

Dolegliwości miesiączkowe odczuwane przez kobiety spowodowane są przede wszystkim silnymi skurczami macicy. Skurcze te wiążą się ze zwiększonym wydzielaniem prostaglandyn, które występują w tkankach i płynach ustrojowych oraz regulują procesy fizjologiczne.

Ból miesiączkowy może mieć różne nasilenie. Część kobiet skarży się jedynie na przemijające uczucie ciężkości w podbrzuszu, inne natomiast zmagają się z ciągłymi, silnymi skurczami. U niektórych osób bóle brzucha nie są jednak jedynym problemem, ponieważ menstruacji mogą także towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia, rozdrażnienie, osłabienie i senność.

Rodzaje bólu miesiączkowego

Podstawowy podział wyróżnia dwa rodzaje bólu miesiączkowego – pierwotny oraz wtórny. Przyczyną bólu o charakterze pierwotnym jest skurcz mięśni gładkich macicy. Obejmuje on głównie podbrzusze i krzyżowo-lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Co ważne, bóle tego typu występują u kobiet, u których nie doszło do zmian chorobowych w obrębie narządu rodnego.
Bóle wtórne z kolei często są związane ze schorzeniami ginekologicznymi. Dolegliwości tym spowodowane mogą pojawić się nawet po kilkunastu latach bezbolesnego miesiączkowania, w związku z czym warto mieć na uwadze, że ich pojawienie się może być oznaką choroby.

Jaki lek na bóle miesiączkowe wybrać?

Choć ból podczas menstruacji niekiedy zmusza kobiety do rezygnacji z ich ulubionych zajęć, nie oznacza to, że z dolegliwościami miesiączkowymi nie da się skutecznie walczyć. Jedną z najpopularniejszych metod niwelowania uporczywych objawów jest przede wszystkim przyjmowanie środków przeciwbólowych, które dostępne są we wszystkich aptekach.

Mimo to specjaliści zalecają także zażywanie leków o działaniu rozkurczowym, które trafiają w ból miesiączkowy bezpośrednio u jego źródła, likwidując skurcz mięśni gładkich. W czasie menstruacji unikajmy za to aspiryny, przez którą może dojść do nasilenia krwawienia.

Jak łagodzić bóle miesiączkowe?

Działanie doustnych leków przeciwbólowych i rozkurczowych można wspomóc, korzystając z kilku prostych porad. Często polecanym sposobem jest między innymi wprowadzenie zmian w jadłospisie. Od połowy cyklu warto zmniejszyć użycie ostrych przypraw oraz unikać mocnej kawy, herbaty i napojów gazowanych. Dobrym pomysłem będzie też picie naparów z ziół.

Stosowaną przez kobiety metodą łagodzenia bólu brzucha podczas miesiączki są również masaże podbrzusza oraz ciepłe okłady. Jeśli tylko samopoczucie nam na to pozwoli, możemy także wykonać kilka dość spokojnych ćwiczeń fizycznych – szczególnie rozciągających.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Najlepsze prezenty świąteczne dla rodziców – co wybrać?

Czasami nie mamy pomysłu na prezent dla nich – bo co jest w stanie pokazać im naszą wdzięczność i troskę?...

Zamknij