Gorączka u niemowlaka – jak postępować?

O gorączce u niemowlaka możemy mówić, kiedy temperatura jego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza. 38,5 stopnia Celsjusza to temperatura, przy której można rozważyć wizytę u lekarza, zwłaszcza jeśli dziecko wykazuje oznaki złego samopoczucia. Warto wiedzieć jednak, że nie zawsze przyczyną gorączkowania jest infekcja – u maluchów, których układ termoregulacyjny jest jeszcze nie do końca ukształtowany, spowodować ją może ząbkowanie, długotrwały płacz bądź nawet zbyt ciepłe ubranko. Dlatego zamiast panikować, sprawdźmy najpierw, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, czy nic mu nie dolega.

Po jakie leki możemy sięgnąć?

Obniżanie wysokiej temperatury jest konieczne, ponieważ może ona wpływać negatywnie na funkcjonowanie organizmu malucha. Nie pozostaje ona również bez wpływu na samopoczucie dziecka, które płacze i ma problemy ze snem. Dlatego sięgajmy po skuteczne leki przeciwgorączkowe na bazie bezpiecznego ibuprofenu lub paracetamolu. Rezygnujemy natomiast z kwasu acetylosalicylowego, ponieważ w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia jego użycie skończyć się może wystąpieniem poważnych powikłań. Nigdy nie podajemy preparatów przeznaczonych dla dorosłych, nawet w mniejszej dawce. Najlepiej sprawdzą się lekarstwa w postaci zawiesiny o przyjemnym smaku, jak np. Nurofen na temperaturę u niemowląt – maluch nie będzie miał kłopotu z jej przyjęciem. Jeżeli dziecko wymiotuje lub z innych powodów nie może przyjąć leku doustnie, możemy skorzystać z czopków.

Zadbajmy o komfort małego pacjenta

Każda choroba jest dla dziecka trudnym przeżyciem. Możemy jednak ulżyć mu w cierpieniu, nie tylko podając odpowiednie leki przeciwgorączkowe, lecz także zapewniając komfortowe i zdrowe warunki. Przede wszystkim dbamy o to, by maluch się nie przegrzał, ale też nie zmarzł. Zakładamy więc przewiewne śpioszki lub ubranko, a na koniec przykrywamy go dość lekkim kocykiem. Pomocny okaże się nawilżacz powietrza bądź mokry ręcznik zawieszony na grzejniku – większa wilgotność powietrza w pomieszczeniu pomoże walczyć z chorobą oraz jej uciążliwymi objawami np. drapaniem w gardle lub katarem. Nie zapomnijmy o częstym przystawianiu dziecka do piersi lub podawaniu płynów, co zapobiegnie odwodnieniu.

W przypadku niemowlaków gorączka niemal zawsze wymaga wizyty u pediatry. Jednak wcześniej możemy ulżyć maluchowi, sięgając po odpowiednie leki przeciwgorączkowe.

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
The Walking Dead atakuje po raz ósmy

Świat po apokalipsie nie jest bezpieczny. Jak w nim przetrwać? Na szczęście nie musimy sprawdzać tego na własnej skórze! Wystarczy...

Zamknij