Już jutro rusza ŚWIĘTO KINA POLSKIEGO W PARYŻU

Już jutro rusza ŚWIĘTO KINA POLSKIEGO W PARYŻU

W dniach 14 – 19 listopada odbędzie się w Paryżu 10. Festiwal Filmu Polskiego KINOPOLSKA organizowany przez Instytut Polski we Francji. Zaprezentowane zostaną na nim najnowsze polskie produkcje oraz klasyka polskiej kinematografii. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie reżyser Juliusz Machulski, a podczas imprezy odbędzie się francuska premiera jego ostatniego filmu pt. Volta.

Festiwal KINOPOLSKA odbędzie się, podobnie jak w latach poprzednich, w paryskim kinie Le Balzac (1 rue Balzac w Paryżu), a jego tematem przewodnim będzie w tym roku komedia. Z tej okazji filmem otwarcia będzie Rejs Marka Piwowskiego. W ramach programu zostaną także zaprezentowane 3 filmy Stanisława Barei, m.in. Poszukiwany, poszukiwana, Mąż swojej żony oraz Małżeństwo z rozsądku.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Juliusz Machulski. Z tej okazji widzowie będą mogli zobaczyć najbardziej znane dzieła reżysera, w tym Vabank, Seksmisję oraz Kilera. W dniu zakończenia festiwalu KINOPOLSKA, po ceremonii wręczenia nagród, swoją francuską premierę będzie miał jego najnowszy film pt. Volta.

Jak co roku odbędzie się konkurs, w którym pokazanych zostanie sześć filmów z dwóch ostatnich lat – zdobywców szeregu nominacji oraz nagród na polskich i zagranicznych wydarzeniach, w tym w Gdyni, San Sebastian, Karlovych Warach, czy na festiwalu Sundance.

O nagrodę festiwalu KINOPOLSKA rywalizować będą:

  • „Plac zabaw“ Bartosza M. Kowalskiego,
  •  „Dzikie róże“ Anny Jadowskiej,
  •  „Jestem mordercą“ Macieja Pieprzycy,
  •  „Fale“ Grzegorza Zaricznego,
  •  „Najlepszy“ Łukasza Palkowskiego
  •  „Wszystkie nieprzespane noce“ Michała Marczaka.

W jury tegorocznej edycji zasiądą francuscy krytycy filmowi, dystrybutorzy oraz koordynatorzy wydarzeń filmowych. Przed każdym filmem konkursowym widzowie będą mogli zobaczyć krótkie filmy wyprodukowane w Szkole Wajdy. Na festiwalu zostanie także wyświetlony specjalny program krótkich metraży pochodzących z 4 krajów Grupy Wyszehradzkiej, przygotowany przez Stowarzyszenie Kino Visegrad. Nie zabraknie również seansu dla najmłodszych widzów, na którym pokazane zostaną filmy animowane.

KINOPOLSKA to impreza organizowana już od dekady przez Instytut Polski we Francji. Jej zadaniem jest promowanie wśród francuskiej publiczności polskiej kultury audiowizualnej. Co roku na festiwalu pokazywane są odrestaurowane wersje polskiej klasyki oraz najnowsze produkcje filmowe. KINOPOLSKA ma też swoje edycje regionalne, które odbywają się między innymi w Lyonie, Bordeaux, czy Tuluzie.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Inwestycja w przyszłość

Nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że nigdy nie będzie miało wypadku, nie złamie nogi lub choćby palca, że...

Zamknij