Choroba najczęściej pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, ale zdarza się również wystąpienie pierwszych objawów u osób dorosłych.
Przebieg choroby i wielkość oraz umiejscowienie zmian skórnych są indywidualne dla każdego chorego, mogą mieć różne nasilenie i różne miejsca występowania. Najczęściej zmiany chorobowe widoczne są na twarzy, szyi i w zgięciach kończyn. Zdarza się, że atopowe zapalenie skóry dotyka całego ciała chorego (tzw. erytrodemia).
Historia
Po raz pierwszy o atopowym zapaleniu skóry pisano w I w p.n.e. AZS dotknęło rodu rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta. Swetoniusz, cesarski kronikarz opisał problemy imperatora w dziele pt. „Żywoty Cezarów”. Zarówno sam cesarz Oktawian August jak i jego wnuki – Klaudiusz i Brytanik cierpieli z powodu uporczywego świądu skóry. Oprócz problemów skórnych borykali się też z alergicznym nieżytem nosa oraz dusznością.
Objawy
Do najczęstszych objawów atopowego zapalenia skóry należą:
-suchość skóry (spowodowana utratą bariery ochronnej),
– świąd,
– zaczerwienienie naskórka,
– częste infekcje bakteryjne skóry.
Przyczyny
Przyczyny AZS nie są do końca znane. Wskazuje się na:
– czynnik genetyczny (prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka, gdy jeden z rodziców cierpi na AZS rośnie do 40 proc., w przypadku gdy oboje rodziców cierpi na tą chorobę prawdopodobieństwo odziedziczenia AZS wynosi 80 proc.
– czynnik środowiskowy (środowisko zanieczyszczone związkami chemicznymi może być przyczyną AZS)
– czynnik odpornościowy (organizm atakuje antygen rozpoznany jako szkodliwy).
Podstawowym czynnikiem występowania atopowego zapalenia skóry jest alergia.
Przebieg choroby
Osoby zdrowe posiadają skórę pokrytą płaszczem lipidowym, który chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Skóra dotknięta atopowym zapaleniem traci szczelność, wskutek czego w głąb przenikają alergeny i substancje podrażniające, co wywołuje reakcje zapalne.
Leave a comment