Twoja strona internetowa – od czego zacząć?

Pytania obowiązkowe

Projektowanie stron www opiera się pozornie na podobnych działaniach. Jednak tak jak w życiu, niuanse mają ogromne znaczenie. Dlatego w pierwszej kolejności sam musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Do kogo skierowana ma być strona? Kim są Twoim odbiorcy? Jakich treści będą potrzebować? Te z pozoru błahe aspekty wyznaczają dalszy kierunek prac. Inaczej projektuje się serwis korporacyjny, inaczej sklep internetowy, a jeszcze inaczej portal z ogłoszeniami.

Kiedy już zbierzesz podstawowe informacje, zastanów się, co Ci się podoba i czy na pewno pasuje to do wizerunku Twojej firmy. Pozycja fachowca i eksperta, któremu można zaufać, wymaga odpowiednich środków wyrazu. Co więcej, musisz mówić tak, żeby Twoi odbiorcy dobrze znali i rozumieli język, którym się posługujesz. Inaczej po prostu, nie będą w ogóle zainteresowani.

Kolejna kwestia to funkcjonalności, jaki ma mieć witryna. Czy planujesz ją w przyszłości rozbudowywać? Czy chcesz samodzielnie aktualizować treści i dodawać newsy? Czy będziesz ją łączyć z kontami w social mediach?

Krok po kroku

Nadeszła pora na wybór osoby lub firmy, która wykona dla Ciebie stronę www. Projektowanie stron www to złożony proces, który można podzielić na kilka etapów. Pierwszy do zebranie ogólnych informacji, wypełnienie briefu, ustalenie oczekiwań i wytycznych odnośnie projektu.

Drugi etap to stworzenie architektury informacji czyli mówiąc w uproszczeniu mapy Twojej strony w postaci drzewka. Dobre, przejrzyste i intuicyjne rozłożenie treści to warunek konieczny, żeby Twoja strona była czytelna i przyjazna dla użytkowników.

Kiedy powyższe elementy są ustalone, rozpoczyna się faza projektowa. Przy większych stronach z reguły powstaje najpierw makieta zwana też projektem funkcjonalnym, w którym wszystkie elementy Twojej www są rozmieszczone w formie czarno-białych schematów. Po akceptacji makiety, grafik lub webdesigner przystępuje do stworzenia layoutu czyli wyglądu strony.

Gotowy i zaakceptowany projekt graficzny, który wygląda już bardzo obiecująco, trafia następnie w ręce kodera lub webmastera, który tnie, koduje i programuje odpowiednie elementy oraz umieszcza na serwerze.

Zanim będziesz online

Czy to już wszystko? Jeszcze kilka kroków dzieli Cię od uruchomienia strony. Po pierwsze content czyli teksty i zdjęcia. Zadbaj o ich dobre opracowanie, postaraj się, żeby wyczerpująco i atrakcyjnie pokazywały czym się zajmujesz.

Koniecznie poproś też o podpięcie statystyk, żebyś mógł na bieżąco monitorować ruch i odwiedzających Cię gości. Pamiętaj też, że na każde pytanie, które przyjdzie Ci do głowy, dobry fachowiec powinien umieć jasno i klarownie odpowiedzieć. Tylko wtedy Wasza współpraca zakończy się sukcesem i powstaniem funkcjonalnej, nowoczesnej i spełniającej swoje zadania strony www.

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Otwarcie COLORSHAKE+

    W COLORSHAKE+ znajdziecie streetowe i sportowe marki, między innymi ubrania, dodatki i gadżety od streetowo-boardwearowej marki Colorshake, unisex...

Zamknij