Zakładasz sklep internetowy? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć

Wielu osobom, zwłaszcza tym które nie mają doświadczenia w prowadzeniu sklepu stacjonarnego, wydaje się, że założenie sklepu internetowego jest bardzo proste, podobnie jak późniejszy nadzór nad jego funkcjonowaniem. Niemniej, nie jest to tak łatwe, jak mogłoby wyglądać na pierwszy rzut oka.

W pierwszej kolejności powinnyśmy mieć dobry pomysł na sklep. Otwieranie kolejnego sklepu z kosmetykami, perfumami czy sprzętem RTV i AGD może nie być dobrym pomysłem w obliczu silnej konkurencji rynkowej. Jeśli jednak postawimy na specjalizację, czyli np. otwarcie e-sklepu z kosmetykami ekologicznymi, mamy szansę przebić się ze swoją ofertą. Dlatego warto zaplanować, do kogo będziemy kierować ofertę, co będziemy sprzedawać i skąd weźmiemy towar oraz gdzie będziemy go magazynować. Później przyjdzie czas na gruntowne przeanalizowanie konkurencji – obecnej, potencjalnej i pośredniej oraz ocenę swoich mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń rynkowych. Stworzenie stabilnej koncepcji sklepu internetowego pomoże w jego uruchomieniu i we wstępnym etapie jego funkcjonowania. Podobnie jest w przypadku strategii działania sklepu w co najmniej półrocznej perspektywie. Można zaplanować narzędzia marketingowe, jakimi będziemy posługiwali się, choć zawsze będzie to jedynie ramowy plan działania, który powinien być modyfikowany zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami rynkowymi.

Tworzenie sklepu

W dzisiejszych czasach dysponujemy powszechnie dostępną technologią, pozwalającą na zbudowanie prostego sklepu internetowego za pomocą kreatora. To zdecydowanie najtańszy sposób na uruchomienie e-sklepu, ale nie będzie on zbyt mocno rozbudowany. Jeśli zależy nam na zindywidualizowaniu funkcjonalności witryny sklepu pod kątem własnych wymagań, lepiej zlecić stworzenie sklepu programistom z agencji medialnej. Należy na tym etapie wybrać dobrą nazwę – krótką, zwięzłą, łatwą do zapisania i zapamiętania.

Jeśli to będziemy mieć już za sobą, pozostaje nam dopełnienie formalności w urzędzie, tj. zarejestrowanie działalności gospodarczej. Niezbędne będzie również założenie konta w banku – nie powinniśmy zresztą z tym zwlekać, bowiem klienci najczęściej za zakupy internetowe płacą właśnie przelewem bankowym.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Wywiad z Marietą Żukowską podsumowujący 2. sezon „Dwoje we troje”

Za nami drugi sezon „Dwoje we troje”. Nowa odsłona miniserialu komediowego obfitowała w wiele zabawnych sytuacji oraz nietypowych przygód bankowców....

Zamknij