U osób chorych na schizofrenię szereg czynników może prowadzić do otyłości. Konsekwencją dodatkowych kilogramów jest złe samopoczucie. „W przypadku osób chorych na schizofrenię głównym powodem wzrostu masy ciała jest niewielka codzienna aktywność. Biorąc z kolei pod uwagę, że większość leków stosowanych w schizofrenii sprzyja wzrostowi masy ciała, istotne jest stosowanie odpowiedniej diety i sprzyjanie aktywności fizycznej” podkreśla prof. Bartosz Łoza, ekspert programu „Odnaleźć siebie”. Przedstawiamy kilka rad, jak zachować szczupłą sylwetkę.
Po pierwsze – odpowiednia dieta
Prawidłowa dieta to podstawa zdrowego trybu życia. Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie i utrzymać odpowiednią masę ciała, należy przede wszystkim:
· Ograniczyć spożycie cukrów, alkoholu i słodzonych napojów gazowanych. Są pełne kalorii, a ubogie w wartości odżywcze. Wbrew stereotypom, słodycze raczej obniżają nastrój, niż go podnoszą.
- Ograniczyć spożycie nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Dodają one kilogramów i także negatywnie wpływają na samopoczucie.
- Wzbogacić dietę w produkty z witaminami grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Bogatym źródłem witaminy B są produkty zbożowe.
- Pamiętać o produktach z magnezem – kaszy gryczanej, orzechach. Magnez poprawia przepływ informacji oraz stabilizuje błonę komórkową neuronu*.
- Dołączyć do diety owoce i warzywa, gdyż są cennym źródłem witamin i składników mineralnych.
- Wprowadzić do diety mięso rybie, które jest łatwo przyswajalne i wartościowe pod względem odżywczym. Zawiera wysokiej jakości białko, jod, fosfor, potas, wapń oraz witaminy A i D. Spożycie ryb morskich wpływa na zwiększenie poziomu serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za nastrój, sen i stabilność zachowań.
Po drugie – prawidłowe nawyki żywieniowe
Kolejną zasadą zachowania prawidłowej masy ciała jest odpowiednie rozplanowanie posiłków. Pamiętajmy:
- Jedzmy małe porcje w niewielkich odstępach czasu.
- Starajmy się spożywać posiłki o stałych porach.
- Urozmaicajmy potrawy, komponujmy je na bazie produktów zbożowych, warzyw, owoców, mleka i produktów mlecznych, mięsa i jego zamienników – fasoli, grochu, jaj, soczewicy.
- Nie podjadajmy! Podjadając między posiłkami tracimy rachubę dziennej porcji kalorii.
- Zamieńmy wysokokaloryczne przekąski na owoce i warzywa, np. spożywając bogate w magnez orzechy.
- Sprawdzajmy zawartość kalorii, tłuszczu i cukrów w spożywanych produktach.
- W przypadku stosowania diety niskokalorycznej, raczej nie schodźmy poniżej 1000 kalorii dziennie.
- Planujmy jadłospis z wyprzedzeniem, by tworzyć posiłki zdrowe i lekkie.
Wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych z pewnością pomoże zachować dobry nastrój i zdrowy wygląd.
Leave a comment