Dlaczego warto przyjmować magnez?

dlaczego stosowac warto magnez

 

Magnez nie bez powodu nazywany jest „pierwiastkiem życia”. Jest niezbędnym elementem najważniejszych reakcji enzymatycznych, dlatego jego niedobory są szczególnie groźne dla zdrowia. Czy jednak magnez w formie leku albo suplementu diety faktycznie wyrówna poziom tego ważnego pierwiastka?

Prawie każdy ma niedobory

Magnez to jeden z najcenniejszych biopierwiastków, ale jednocześnie jest też w grupie tych najgorzej
przyswajalnych. Nawet osoby odżywiające się względnie zdrowo zwykle mają niedobory magnezu np.
z powodu stresu. Przeciętny dzienny jadłospis pokrywa zapotrzebowanie na ten pierwiastek jedynie
w ok. 15-40 proc., a wchłanianie magnezu utrudniają przede wszystkim mięso, tłusty nabiał, kwas
szczawiowy zawarty w warzywach i zbożach czy też kwas fosforowy w rybach.

Najczęściej niedobory dotyczą dzieci w wieku szkolnym oraz osób starszych, dlatego w tych grupach
wiekowych suplementacja magnezu jak najbardziej ma sens, bo samo jedzenie może nie wystarczyć,
by zapewnić właściwe ilości ważnego pierwiastka.

A bez niego mogą się pojawić takie dolegliwości jak:

  •  większa podatność na stres,
  •  zaburzenia psychofizyczne,
  •  obniżenie nastroju,
  •  bóle i skurcze mięśni,
  •  migreny,
  •  reakcje alergiczne na skórze,
  •  wyraźny spadek kondycji fizycznej i umysłowej.

Jakie dawki?

Dzieci w wieku do 10 lat powinny przyjmować w ciągu jednej doby ok. 150-250 mg magnezu, w przypadku młodzieży zapotrzebowanie wzrasta do 6-10 mg/kg wagi ciała. Osoby pracujące fizycznie w trudnych warunkach powinny przyjmować dziennie 15-20 mg/kg wagi ciała. Dobowa dawka dla kobiet w ciąży i karmiących matek wynosi 450-600 mg.

Ponieważ standardowa dieta rzadko kiedy zapewnia takie ilości magnezu, grupy szczególnie narażone na wysokie niedobory tego pierwiastka powinny przyjmować dodatkowe preparaty magnezowe.
Dotyczy to przede wszystkim kobiet ciężarnych, osób ciężko pracujących fizycznie lub umysłowo, osób na diecie odchudzającej, sportowców. Również chorzy biorący antybiotyki, cytostatyki, leki psychotropowe albo uspokajające potrzebują zwiększonych dawek magnezu, choć w ich przypadku stosowanie dodatkowych preparatów koniecznie powinno być skonsultowane z lekarzem.

Jak przyjmować magnez?

Preparaty z magnezem powinno się przyjmować w mniejszych dawkach, ale dwa razy dziennie. Kapsułki zawsze popijamy wodą – kawa przyspieszy wydalenie magnezu, a herbata lub sok ograniczą jego wchłanianie.

Koniecznie zwracajmy uwagę na skuteczność preparatu. Najlepsze są suplementy zawierające cytrynian magnezu i mleczan magnezu, bo w tych formach pierwiastek ten jest najlepiej przyswajalny. Leki takie jak Magne B6 posiadają jeszcze witaminę B6, która usprawnia proces wchłaniania substancji aktywnych.

Obserwuj swoje ciało!

Organizm z reguły szybko informuje o tym, że brakuje mu magnezu. Jeśli więc przez dłuższy czas obserwujesz u siebie zwiększoną nerwowość, kłopoty z koncentracją, nerwowe tiki powiek, drętwienie w nogach, łamliwość paznokci czy włosów, najprawdopodobniej stoi za tym niedobór magnezu. Warto wtedy sięgnąć po preparat magnezowy, a kondycja organizmu powinna się w krótkim czasie poprawić.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Patrycja Markowska w Demakijażu

Premierowy odcinek 6. sezonu programu „Demakijaż” zobaczymy w niedzielę 11 marca o g. 15:00 na antenie Polsat Cafe. Gościem Krzysztofa...

Zamknij