Fenomen Młodej Sztuki

Dominika Andrulewicz_Hello London

Coraz częściej kupujemy na aukcjach. Młoda sztuka zdobi już nie tylko biura wielkich firm i ściany prywatnych galerii, ale także coraz więcej mieszkań. Prace najzdolniejszych artystów młodego pokolenia będzie można wylicytować na najbliższej aukcji w Domu Aukcyjnym DESA Unicum już 28 listopada.

Jedynie w pierwszym półroczu 2017 roku odbyło się w Polsce 56 aukcji młodej sztuki. Szacuje się, że do końca roku będzie ich co najmniej 120. To o ponad 30 aukcji więcej niż w zeszłym roku. Wzrost zainteresowania debiutantami wynika z faktu, że w przypadku prac młodych artystów bariera cenowa praktycznie nie istnieje. Licytować je można już od 500 zł. W zeszłym roku praca „Dziewczynka z lalką” Katarzyny Słowiańskiej-Kucz została sprzedana za 17,7 tys. zł. To ponad 35 razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza. Największym zainteresowaniem na aukcjach cieszą się obecnie: Adam Wątor (na listopadowej aukcji pojawi się jego praca „Na białych schodach”), Sonia Ruciak, Aleksandra Kowalczyk (na aukcji pojawi się jej praca „Bez tytułu”), Patrycja Nurkan (na aukcji pojawi się jej praca „Bez tytułu”), Agata Krutul, Grzegorz Klimek (na aukcji pojawi się jego praca „Nieznana planeta II”) i Andrzej Sobiepan. Warto śledzić ich dalsze kariery.

Adam Wątor_Na białych schodach

Poza wspomnianymi artystami w ofercie listopadowej aukcji Młodej Sztuki pojawiły się dzieła Bartłomieja Kotera („Paris Scène”) czy Longina Szmyda („Spacer po Krakowie z psem”). Te nazwiska zawsze zwracają uwagę kolekcjonerów. Sam katalog otwierają abstrakcyjne prace Eweliny Ulaneckiej („Labirynt Fauna”) i Franciszka Ledóchowskiego („Apeiron 80”). Malarstwo figuratywne reprezentują m.in. Łukasz Biliński („Blue mood”) czy Edyta Mazur („Reprywatyzacja marzeń”). Na aukcji pojawi się także wielu debiutantów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku sztuki. Powiew świeżości wniosą prace artystów takich jak: Dominika Andrulewicz („Hello London”, który znalazł się na okładce katalogu), Piotr Starościc („Marina na żółtym tle”) czy Karolina Maciaszkiewicz („Szklarnia”). Cena wywoławcza każdej z prac wynosi 500 zł.

Agata Krutul_Tross

Aukcja Młoda Sztuka odbędzie się w nowej siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A.

Aukcja Młoda Sztuka: 28 listopada 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 20-28 listopada 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa Warszawa, wstęp wolny

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Przeczytaj inne:
Małe cuda. Jak kochać i żyć?

Małe cuda. Jak kochać i żyć? Cheryl Strayed- autorki bestsellerowej "Dzikiej drogi" premiera: 6 lutego 2014 Życie potrafi nieźle dać...

Zamknij