„Aktorzy żydowscy” – głośny spektakl laureatki Paszportów Polityki Anny Smolar znowu w Teatrze Żydowskim

 

„Aktorzy żydowscy”  - głośny spektakl laureatki Paszportów Polityki Anny Smolar znowu w Teatrze Żydowskim

„Aktorzy żydowscy” – głośny spektakl laureatki Paszportów Polityki Anny Smolar znowu w Teatrze Żydowskim

Mowa o „Aktorach żydowskich” – mockumencie napisanym przez Michała Buszewicza, portretującym grupę artystów o niejasnym statusie. Między innymi za to przedstawienie 10 stycznia 2017 roku Anna Smolar, reżyserka, otrzymała Paszport Polityki 2016. Zespół teatru składa reżyserce najszczersze gratulacje i zaprasza na kolejne pokazy już 23 lutego, 31 marca oraz 1 i 2 kwietnia 2017 r. Spektakl 23 lutego wystawiany będzie z angielskimi napisami.

O spektaklu „Aktorzy żydowscy”:

Co jest tak niezwykłego w tym spektaklu? Według samych autorów „Aktorzy żydowscy” to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy” czy bardziej „żydowscy”? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację, czy może niechęć?

Wyróżnienia i nagrody:

Premiera „Aktorów Żydowskich” odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. 10 stycznia 2017 roku Anna Smolar otrzymała „Paszport Polityki” za swoje reżyserskie dokonania, między innymi za ten spektakl. Znalazł się on w zestawieniu Gazety Wyborczej dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, Spotkaniach Teatralnych Bliscy Nieznajomi w Poznaniu, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Międzynarodowym Festiwalu Konfrontacje Teatralne, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Nowa Europa – Demoludy i Festiwalu Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Za tekst „Aktorów żydowskich” Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru. Ponadto brał udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spektakl otrzymał nagrodę Jury 51. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie (2016) dla najlepszego przedstawienia oraz nagroda aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2016). Te wyróżnienia i nagrody potwierdzają, jak wielkie zmiany zaszły w postrzeganiu Teatru Żydowskiego pod dyrekcją Gołdy Tencer i jak bardzo ważna jest walka o utrzymanie tak cennego programu artystycznego i zespołu aktorskiego o ogromnym potencjale.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Wątroba alarmuje! Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Jest niezwykle ważnym narządem, a wszelkie problemy związane z jej pracą odbijają się na naszym samopoczuciu oraz na ogólnym stanie...

Zamknij