Jasełka na Starówce po raz drugi!

Wspólną inicjatywę – podobnie jak w ubiegłym roku – zrealizowali: Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle” oraz Fundacja Świętego Mikołaja. Zeszłoroczny sukces i ponad 10 tysięcy uczestników pierwszych ulicznych jasełek sprawiły, że kolorowy pochód wpisał się już w kalendarz imprez stając się nową tradycją Warszawy. Na czele trzech barwnych orszaków stanął metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz. Patronat honorowy nad akcją objęli prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy na warszawskiej starówce 4 stycznia 2009. W trzech orszakach – europejskim, azjatyckim i afrykańskim poszli uczniowie szkoły „Żagle”, za którymi podążyli mieszkańcy stolicy. W pierwszych Ulicznych Jasełkach wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. We wspólnym kolędowaniu uczestników Orszaku wspierała kapela góralska z Koniakowa.

W tegorocznym spotkaniu przemaszerowało ponad 250 uczniów z „Żagli” oraz stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II w kolorowych strojach.
Podkreślały one wielokulturowy charakter wydarzenia i pozwoliły wcielić się w role rycerzy, giermków, dworzan, posłańców i aniołów. Do Orszaku dołączyli się również Skauci Europy oraz harcerze z ZHR. Organizatorzy Orszaku Trzech Króli 2010 – podobnie jak podczas pierwszej edycji – przygotowali dla uczestników spotkania liczne atrakcje. Kolędnicy wyruszyli z Placu Zamkowego, gdzie odbyły się m.in.: występy żonglerów oraz pokazy rycerskie w wykonaniu uczniów szkoły „Żagle”. Do korowodu dołączyły anioły na szczudłach, a w powietrzu powiewały barwne flagi. Rozśpiewany pochód przeszedł na Rynek Nowego Miasta, gdzie na kolędujących oczekiwał m.in.: król Herod i jego rycerze.

Wzorem pierwszych jasełek – także i teraz nie zabrakło zwierząt – uczestnikom towarzyszyły owce, osiołek, konie i wielbłądy. Ponadnarodowość spotkania podkreśliły przygotowane specjalnie na tę okazję korony: afrykańska, azjatycka oraz europejska, które organizatorzy wręczali przybyłym na wydarzenie gościom.
„Obchody Trzech Króli to symboliczne zakończenie okresu Świąt Bożego Narodzenia – niezwykle radosnego czasu spędzonego w rodzinnym gronie. Dla uczczenia tej daty postanowiliśmy zaprosić wszystkich do wspólnego kolędowania. Drugie uliczne Jasełka udały się nadzwyczajnie – Orszak podbił serca Warszawiaków. Jesteśmy dumni, że mogliśmy razem z naszymi dziećmi i z innymi rodzinami włączyć się w przygotowanie tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania i zaproszeni goście również w przyszłym roku licznie przyłączą się do pochodu” – mówi Andrzej Zawiślak ze Stowarzyszenia Rodziców Szkoły „Żagle”.

Orszak Trzech Króli wyruszył w samo południe 3 stycznia 2010 roku. Podobnie jak podczas pierwszej edycji, finał Orszaku miał miejsce na Rynku Nowego Miasta, gdzie została odegrana scena pokłonu monarchów przed stajenką, a następnie odbył się Rodzinny Festiwal Kolęd. Wszyscy uczestnicy z kapelą góralską z Zakopanego, rodzinami z rodzinnych domów dziecka i Szkoły „Żagle” – odśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Zgromadzeni mogli też posłuchać, jak do śpiewania kolęd zachęcał Jan Paweł II. Organizatorzy odszukali bowiem archiwalne nagrania z papieskich spotkań z Polakami. Wysoka frekwencja podczas wydarzenia – oprócz radosnej atmosfery wspólnego kolędowania – to także wynik działań promocyjnych. Od wielu tygodni drugie warszawskie Jasełka były reklamowane na billboardach, plakatach w stołecznych parafiach oraz w komunikacji miejskiej.

„Przez Orszak chcemy budować wspólnotę warszawiaków, uczyć przebywania ze sobą, śpiewania kolęd i rodzinnego świętowania. Współczesne społeczeństwo stanowią indywidualiści unikający tłumu. Nasz Orszak to recepta na spędzanie czasu z całymi rodzinami. To także nauka człowieczeństwa, z której wynika chęć czynienia dobra i dzielenia się z innymi. Stąd pomysł na kwestę dla rodzinnych domów dziecka” – Zofia Sokołowska, Centrum Myśli Jana Pawła II.
Podczas Jasełek wolontariusze Fundacji Świętego Mikołaja oraz młodzi laureaci stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II kwestowali na rzecz Funduszu Edukacyjnego dla rodzinnych domów dziecka. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest w ramach kampanii Grunt to rodzina.

„To niesamowite przeżycie zobaczyć tysiące mieszkańców Warszawy zgromadzonych we wspólnym kolędowaniu. Fundacja Świętego Mikołaja w trakcie obchodów Święta Trzech Króli nie zapomina o dzieciach z rodzinnych domów dziecka. Dzięki pomocy uczestników Orszaku nasi podopieczni będą mieli szansę na wyrównanie zaległości edukacyjnych oraz rozwijanie swoich zainteresowań. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu!” – mówi Sylwia Romańczak z Fundacji Świętego Mikołaja.
Organizatorami Orszaku Trzech Króli są: Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie STERNIK oraz Fundacja Świętego Mikołaja. Honorowy patronat nad Orszakiem objęli Arcybiskup Kazimierz Nycz, prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.


Centrum Myśli Jana Pawła II – samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy – rozpoczęło swą pracę 1 kwietnia 2006 roku. Prowadzi działalność w czterech wymiarach: stypendialnym, naukowo-edukacyjnym, popularyzatorskim i archiwalnym. Tworząc miejsce spotkania osób zainteresowanych niezwykłym ponty?katem, a także inspirując do działania, Centrum Myśli Jana Pawła II przyczynia się do rozwoju kultury polskiej i dialogu międzypokoleniowego. W krótkim czasie stało się również punktem odniesienia, szczególnie dla osób młodych, w poszukiwaniu odpowiedzi na problemy współczesnego świata.
Centrum koordynuje program stypendialny utworzony przez Prezydenta m.st. Warszawy. Każdego roku stypendia im. Jana Pawła II otrzymuje ponad 600 osób uczących się w Warszawie. Centrum organizuje interdyscyplinarne konferencje naukowe, wykłady, studia podyplomowe, prowadzi projekty badawcze. To tutaj powstała największa w Polsce wystawa multimedialna poświęcona Janowi Pawłowi II. Utworzono również multimedialne archiwum gromadzące materiały dźwiękowe oraz wizualne związane z Ojcem Świętym, a także bibliotekę, której zbiory, poświęcone w całości Papieżowi z dalekiego kraju, przekraczają obecnie 4500 książek. Centrum wydało wiele książek i płyt. Chór Centrum Myśli Jana Pawła II liczy około 60 osób, a są wśród nich również stypendyści związani z tą instytucją.
Więcej na www.centrumjp2.pl
Fundacja Świętego Mikołaja od ponad dziesięciu lat organizuje społeczne kampanie reklamowe o charakterze społecznym i kulturalnym. Fundacja zajmuje się badaniem i rozwiązywaniem skutków kryzysu solidarności z potrzebującymi, a w swojej pracy wykorzystuje techniki nowoczesnego zarządzania, marketingu, reklamy oraz metod badawczych. Jak dotąd pod szyldem Fundacji zrealizowano 29 kampanii, a do najważniejszych należą: Grunt to rodzina – kampania na rzecz rodzinnych domów dziecka, Mama w pracy czy kampania na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – Dzień Papieski.
Fundacja Świętego Mikołaja w 2005 roku otrzymała nagrodę Pro Publico Bono w kategorii ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej za najlepszą inicjatywę obywatelską. Rok później, została laureatem nagrody TOTUS przyznawanej przez Fundację Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. W 2008 roku Caritas Polska przyznał Fundacji nagrodę Ubi Caritas w kategorii współpraca.
Więcej na www.mikolaj.org.pl
Stowarzyszenie Rodziców Szkoły „Żagle” to grupa rodziców zaangażowanych w tworzenie i rozwój szkoły podstawowej i gimnazjum „Żagle” (w Warszawie -Międzylesiu). Stowarzyszenie stawia sobie za cel integrację i aktywizację środowiska rodziców szkolnych. Jednym z wyrazów realizacji tego celu jest organizacja wydarzenia „Orszak Trzech Króli – Jasełka Uliczne”. W roku 2008 uczniowie szkoły wzięli udział w jasełkach wystawianych w teatrze Buffo. Spektakl zgromadził prawie 700 widzów. Obecny projekt zwiększa swój zasięg i grono odbiorców. Dalej utrzymuje głęboko chrześcijański charakter i jest otwarty na wielokulturowość.
Szkoła „Żagle” jest niepubliczną szkołą podstawową i gimnazjum dla chłopców (docelowo zespołem z liceum), prowadzoną przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Sternik”. Stowarzyszenie proponuje edukację opartą na ścisłej współpracy rodziny i szkoły.
Główne założenia projektu to:
– Edukacja spersonalizowana – podmiotowe podejście do uczniów jako osób. Praktycznym wyrazem tego stylu wychowania jest opieka sprawowana nad każdym uczniem przez indywidualnego opiekuna (tutora). Jest to unikatowa propozycja edukacyjna w Polsce.
– Edukacja zróżnicowana ze względu na płeć – od poziomu szkoły podstawowej Stowarzyszenie prowadzi odrębne placówki dla dziewcząt i chłopców.
– Edukacja całościowa – projekt „Sternika” proponuje edukację od przedszkola do matury w oparciu o jeden zintegrowany system wychowawczo-edukacyjny.
Więcej na www.sternik.edu.pl

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Piotr Fronczewski nabrał ochoty na magiczne grzybki! Fantastyczny aktor jako fantastyczne zwierzę w zwiastunie animacji „Ostatni smok świata”.

27 stycznia dymu w polskich kinach narobi „Ostatni smok świata” – pełna akcji, humoru, magii i fantastycznych zwierząt komedia o...

Zamknij