O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary – spektakl rodzinny w reżyserii Wojtyszków

Spektakl zachwycił publiczność – zarówno tę starszą, jak i młodszą i spotkał się wyłącznie z pozytywnymi opiniami krytyków. Na kolejne spektakle Teatr Żydowski zaprasza 9 i 24 kwietnia oraz 14 maja.

To bajka o mądrych ludziach z miasta Chełma, którzy potrafią każdą rzecz tak skomplikować, że staje się trudniejsza, niż była. Szlemiel, równocześnie mędrzec i głuptas, podejmuje kolejne wyprawy, które mają mu pomóc zrozumieć świat. Jeżeli jednak nie rozumie się Chełma, to czy można zrozumieć świat? Dużo śmiesznych pytań, na które są jeszcze śmieszniejsze odpowiedzi.

Recenzenci o spektaklu:

Wszyscy artyści wiedzą doskonale, że najbardziej wymagającą publicznością są najmłodsi. Dzieci na spektaklu w Teatrze Żydowskim bawiły się doskonale, podpowiadały postaciom sytuacyjne rozwiązania i komentowały czasami zaskakująco wydarzenia rozgrywające się na scenie. Dorośli też bawili się świetnie, bo trudno nie docenić życiowej mądrości i komizmu tekstów Singera. Kolejny raz Teatr Żydowski potraktował swoich najmłodszych widzów z odpowiednią dla ich wieku powagą, przygotowując mądre, zabawne i kolorowe przedstawienie, na którym także rodzice nie będą się nudzić.
Iwa Poznerowicz, Teatr Dla Was

Muszę przyznać, że dawno nie widziałam tak dobrego spektaklu – zarówno pod względem doboru treści, jak i realizacji. Trudno przecenić jego wkład w przybliżanie kultury żydowskiej najmłodszym, jednak równie istotna jest wartość artystyczna, jaką prezentują twórcy i wykonawcy. Tu wszystko dopracowane jest w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu wizyta w teatrze staje się prawdziwą ucztą dla oczu, uszu i duszy – w każdym wieku.
Ewa Świerżewska, Qlturka

Cały zespół wkłada w swoją pracę całe serce i to się czuje. Trudno oszukać dziecko, nikt tak jak ono, nie jest wyczulone na fałsz i niedociągnięcia. Słysząc śmiech, obserwując aktywne uczestnictwo małych widzów w tym spektaklu, nie ma żadnych wątpliwości – udało się stworzyć coś pięknego, wartościowego i mądrego. Rodzinny duet reżyserski osiągnął pełen sukces.
Katarzyna Binkiewicz, Krytykat

Sama śmiałam się szczerze do rozpuku, żałując, gdy już druga godzina spektaklu „O karpiu, kozie i trąbce…” dobiegała końca, że nie mogę jeszcze. Może nie wszystkie tajniki międzyludzkich relacji, małżeńskich waśni oraz życiowych zawiłości moja siedmiolatka rozumiała, ale również dołączała do śmiejącej się publiczności, z radością reagując i wychwytując specyficzną logikę myślenia.
Recenzja „okiem rodzica” Czas Dzieci

Premiera: 21 III 2014 r.
Spektakle: środa 9 i środa 23 kwietnia o godz. 9.00 i 12.00 oraz w środę 14 maja o godz. 9.00
Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/o-karpiu-kozie-i-trabce-ktora-gasila-pozary
Scenariusz: Henryka Królikowska
Teksty piosenek: Maciej Wojtyszko
Reżyseria: Maciej Wojtyszko i Adam Wojtyszko
Muzyka: Piotr Moss
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Choreografia: Zofia Rudnicka
Reżyser światła: Ewa Garniec
Asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz
Plakat: Andrzej Pągowski

Obsada
:
Szlemiel – Jerzy Walczak, Dawid Szurmiej
Gronam – Henryk Rajfer, Piotr Wiszniowski
Karczmarz – Marek Węglarski, Maciej Winkler
Genendełe – Joanna Przybyłowska
Jente – Ewa Dąbrowska, Izabella Rzeszowska
Mężczyzna – Rafał Rutowicz, Ryszard Kluge
Kobieta – Ewa Greś, Joanna Rzączyńska
Gołda Typisz – Gołda Tencer, Barbara Szeliga

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Jaką zastawę warto mieć w firmie?

Jaką zastawę warto mieć w firmie? Spotkanie z klientami czy kontrahentami wymaga odpowiedniej oprawy. Podczas rozmów serwuje się kawę, herbatę,...

Zamknij