Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB

 

Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki

Na konstrukcji budowanego w centrum Warszawy kompleksu wieżowców The
Warsaw HUB zawisła niezwykła instalacja – wielkoformatowy obraz autorstwa
polskiego malarza abstrakcjonisty Łukasza Stokowskiego.
To pierwsza tego typu ekspozycja sztuki w Europie.
Na wysokości 65 m nad ziemią, na wielkoformatowych planszach obiegających dookoła konstrukcję budowanego na warszawskiej Woli wieżowca, zawisło abstrakcyjne dzieło autorstwa uznanego artysty Łukasza Stokowskiego.
Instalacja powstała jako Podniebna Galeria Sztuki w ramach nowej kulturalnej inicjatywy firmy deweloperskiej Ghelamco Poland – HUB Gallery.
Wraz z postępującą budową obraz będzie wędrował do góry. Docelowo osiągnie wysokość 130 m i stanie się widoczny z dużych odległości i różnych stron miasta.
To pierwszy taki projekt w Europie.
– Włączenie naszych inwestycji w tkankę miejską i wykorzystanie ich potencjału do realizacji ważnych inicjatyw społecznych czy artystycznych zawsze było jednym z priorytetów Ghelamco. HUB Gallery wpisuje się w naszą ambicję promowania sztuki dostępnej dla każdego, a nie zamkniętej w murach tradycyjnych galerii czy muzeów.
Cieszymy się, że w ramach tego niezwykłego projektu możemy pokazać obraz Łukasza Stokowskiego, jednego z najbardziej interesujących młodych polskich twórców – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.
Twórczość inspirowana miastem spektakularna instalacja o powierzchni prawie 1800 mkw. swoją skalą symbolizuje ciągle rozrastającą się, wibrującą tkankę miasta.
Można w niej dostrzec światła, neony i kształty budynków.
Stokowski celowo deformuje i zaciera wielkomiejski pejzaż w charakterystyczny dla siebie sposób, nazywając to „antyfiguratywną estetyką”.
– Od samego początku, kiedy robię już pierwszy szkic, staram się zacierać kształty tak, aby nie przedstawiać nic figuratywnego.

Stało się to moją obsesją! Im bardziej zacieram i deformuję znane ludzkiemu oku kształty, tym bardziej płótno wypełnia się plamami kolorów tworząc obraz. Cały ten proces jest fascynujący i skomplikowany – Pierwsza w Europie podniebna galeria sztuki powstała na konstrukcji wieżowca The Warsaw HUB mówi Łukasz Stokowski, artysta, autor instalacji Podniebnej Galerii Sztuki na The Warsaw HUB.

Zanim dzieło zawisło na konstrukcji wieżowca, najpierw powstały dwa obrazy namalowane przez artystę, które następnie zostały zdigitalizowane i przeniesione na wielkoformatowe plansze. Oryginały na płótnie zostaną początkowo wyeksponowane w holu Warsaw Spire, a docelowo znajdą miejsce w przestrzeni kompleksu The Warsaw HUB.
Łukasz Stokowski jest malarzem abstrakcjonistą, który w swojej twórczości inspiruje się otaczającą go rzeczywistością, a także architekturą, dorobkiem Bauhausu i nowojorskiej szkoły ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Świadomie stara się łączyć konwencję sztuki wysokiej i użytkowej.
Sztuka wpisana w tkankę miasta Firma Ghelamco od lat angażuje się w promocję sztuki i działań artystycznych w przestrzeni miejskiej. Deweloper powołał do życia Fundację Sztuka w Mieście
mającą za zadanie promocję inicjatyw artystycznych, organizację działań kulturalnych oraz aktywizację lokalnej społeczności.
Od maja 2016 r. warszawiacy mogą odwiedzać Art Walk na placu Europejskim – plenerową galerię sztuki dostosowaną do całorocznego wystawiania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Ekspozycja zmienia się co kwartał, a do współpracy zapraszani są zarówno znani artyści o bogatym dorobku, jak i początkujący, ale obiecujący twórcy. Do tej pory Fundacja wspólnie z Ghelamco zorganizowała w Art Walk już 10 wystaw, w których udział wzięło łącznie ponad 60 artystów, w tym m.in. Rafał Olbiński, Chris Hernandez czy Katarzyna Przezwańska.
Ponadto organizacja przeprowadziła 5 dużych warsztatów projektowych, w których wzięło udział łącznie ponad 120 osób (uczniów, studentów i projektantów), a także angażuje się w inne działania kulturalne, m.in. wspomagała wydawanie „Kwartalnika Architektury i Urbanistyki” PAN.
Biznesowe centrum Warszawy Flagowa inwestycja firmy Ghelamco Poland – The Warsaw HUB – powstaje w biznesowym centrum Warszawy, tuż przy rondzie Daszyńskiego. Docelowo będzie
się składać z trzech wysokościowców: 86-metrowego budynku hotelowego oraz dwóch 130-metrowych wież biurowych, które połączy wspólne pięciokondygnacyjne podium wzdłuż ulicy Towarowej. We wnętrzach liczących 113 tys. mkw. powierzchni swoje miejsce znajdą m.in.: najnowocześniejsze przestrzenie biurowe, dwa hotele, centrum konferencyjne, supermarket, lokale handlowo-usługowe, przestrzenie coworkingowe, klub fitness oraz centrum współpracy korporacji i startupów The Heart Warsaw.
Pracownicy biznesowego kompleksu do budynków wejdą dzięki aplikacjom na smartfony, na parking wjadą z pomocą systemu rozpoznającego tablice rejestracyjne, a właściciele pojazdów elektrycznych będą mieć do dyspozycji stacje do ładowania. Pomyślano również o rowerzystach, dla których zaprojektowano osobny kryty parking na 420 jednośladów wraz z szatniami i prysznicami.

O GHELAMCO POLAND
Ghelamco Poland to lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej. Przez 28 lat, jako inwestor, deweloper i generalny wykonawca, firma ugruntowała swoją wiodącą pozycję na polskim rynku dostarczając 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, mieszkaniowej, handlowej i magazynowej. Wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekracza 1,3 mld EUR. Flagową inwestycją firmy jest kompleks biurowy Warsaw Spire wraz z placem Europejskim, uznany za najlepszy budynek biurowy na świecie w prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2017.
Jako wizjoner w branży Ghelamco od lat konsekwentnie wdraża pionierskie projekty innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie budynków i wyznacza kierunki dla rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. To właśnie belgijska firma odkryła potencjał Mokotowa, wprowadziła do Polski koncepcję parku biznesowego i jako pierwsza certyfikowała budynki biurowe w prestiżowym systemie BREEAM – firma posiada w swoim portfolio już 9 certyfikowanych projektów o łącznej powierzchni 320 000 m2. Ghelamco także jako pierwszy spośród deweloperów dostrzegł potencjał Woli – lokalizacji, w której powstaje aktualnie nowe biznesowe serce stolicy.
Ghelamco to także jedyny deweloper w Polsce, który postrzega zrównoważone budownictwo w szerszej perspektywie i aktywnie działa na rzecz kształtowania przestrzeni publicznej. Firma realizuje projekty na rzecz rewitalizacji całych dzielnic, kreując obszary wartościowe dla miasta, jak plac Europejski. By dodatkowo wesprzeć miastotwórcze inicjatywy, firma Ghelamco powołała do życia Fundację Sztuka w Mieście, której celem jest podnoszenie jakości miejskiej przestrzeni publicznej poprzez działania artystyczne czy ambientowe dla lokalnych społeczności. Dokonania Ghelamco zostały wyróżnione szeregiem nagród, m.in. siedemnastokrotnym tytułem Dewelopera roku w Polsce.

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE
Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej
przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.
Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.
Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej.
Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.
Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych.
W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Wątroba alarmuje! Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Jest niezwykle ważnym narządem, a wszelkie problemy związane z jej pracą odbijają się na naszym samopoczuciu oraz na ogólnym stanie...

Zamknij