Światło i przestrzeń – elementy gwarantujące harmonię

Mieszkanie to centrum życia rodzinnego i bezpieczne zacisze, miejsce schronienia i odpoczynku. Jego wygląd musi więc iść w parze z funkcjonalnością. Modne style wnętrzarskie ulegają zmianom, ale są elementy ponadczasowe takie jak światło i przestrzeń.
W nowoczesnych trendach aranżacji wnętrz stawia się właśnie na te dwa elementy, wręcz eksponuje się je, ponieważ jak żadne inne zapewniają użyteczność, walory estetyczne i ponadczasowy charakter mieszkania. Widać to wyraźnie w stylach takich jak skandynawski czy modernistyczny. Mimo że tak różne, w obu liczy się połączenie kolorów, materiałów i kształtów, które sprawia, że wnętrze wydaje się funkcjonalne, a zarazem przestronne i jasne.

Pomieszczenia przeładowane meblami i dekoracjami mogą być przytulne, ale na próżno szukać w nich estetycznego ładu, a na dłuższą metę męczą i przytłaczają.

Wnętrze, które „oddycha”

Naturalne światło i przestrzeń w pokojach sprawiają, że są one zarazem piękne, przyjazne w użytkowaniu i dają poczucie swobody, tzw. „oddechu”. Rozmiary pomieszczeń bywają jednak różne, nie każdy dysponuje przecież przestronnym loftem czy mieszkaniem w przedwojennej kamienicy. Dlatego efekt otwarcia i jasności uzyskuje się różnymi sposobami, a pomysłowość projektantów pod tym względem jest imponująca. Na przykład usuwa się zbędne ścianki działowe, wykorzystując każdą dostępną przestrzeń, adaptuje się poddasza i strychy, zyskując dodatkowe metry, stosuje się pastelowe kolory ścian, mebli i dodatków oraz odpowiednio rozmieszczone źródła sztucznego światła, a także przemyślane systemy schowków na drobne przedmioty.
Niebagatelne znaczenie w tej walce o przestronność i jasność mają okna. To one gwarantują największy dostęp światła – i to tego najlepszego, bo naturalnego. Otwierając dom na zewnątrz, dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenia. Wystarczy pomyśleć o ciasnej i źle oświetlonej klitce, by zrozumieć, jak istotną rolę odgrywają (źródło: http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id2943,jak-optycznie-powiekszyc-male-pomieszczenie).

Wybór wymagający przemyślenia

Producenci starają się dzisiaj sprostać rozmaitym wymaganiom i gustom, dlatego rodzaje okien są różne. Przed kupnem trzeba sprecyzować każdy parametr, poczynając od materiałów, przez wygląd i kształt, kończąc na dodatkowych funkcjach takich jak mechanizmy mikrowentylacji, filtry chroniące przed kurzem i owadami itp.
Na szczególną uwagę zasługują okna do poddaszy. Aranżacja poddasza to popularny sposób na zyskanie dodatkowej powierzchni, w której można urządzić sypialnię, pokój do pracy lub dla dziecka. Z tego rodzaju rozwiązaniem często spotykamy się w budynkach jednorodzinnych, ale i w miastach nie brakuje przykładów adaptacji poddasza czy strychu w budownictwie wielorodzinnym.
Specyfika tej przestrzeni jest jednak taka, że jej doświetlenie wymaga specjalnych okien. Ze względu na skośny dach trudno zastosować tam tradycyjne okna fasadowe, dlatego najczęściej spotykamy tam okna dachowe. Typowe wymiary okien to takie, które zmieszczą się pomiędzy tradycyjnym rozstawem krokwi, czyli o szerokości 78 cm lub 94 cm. Gama standardowych okien dachowych jest bardzo duża, a firmy je produkujące wychodzą naprzeciw również nietypowym potrzebom, oferując np. drzwi balkonowe do poddaszy i inne sposoby ułatwiające pozyskanie większej ilości słońca (np. świetliki rurowe) oraz zapewnienie dobrej wentylacji.

Zaletą takiego wyboru jest niepowtarzalny charakter doskonale doświetlonego i nasłonecznionego wnętrza z widokiem na niebo. Jeśli więc w grę wchodzi montaż okien dachowych, warto poświęcić więcej czasu na dokonanie wyboru.

Nie tylko wrota na świat

Okna to nie tylko wrota na świat, ale sposób na zapewnienie cyrkulacji powietrza i utrapienie dla pań domu, które muszą je myć. Zresztą łatwość utrzymania ich w czystości w porównaniu z tym, co było kilkadziesiąt lat temu, jest nieporównywalnie większa. Okna do poddaszy marki Velux kuszą na przykład rozwiązaniami, które zapewniają wyjątkowy komfort użytkowania, jak dodatkowe wentylację wyposażoną w filtry chroniące przed kurzem wpadającym do domu lub obracanie skrzydła w taki sposób, że od wewnątrz można umyć zewnętrzną szybę.

Okna to również element dekoracyjny. Umiejętne dobranie ramy, jej koloru, kształtu, a także umieszczenie otworu okiennego w odpowiednim miejscu, tak by światło padało na konkretny fragment w pomieszczeniu – to wszystko ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu estetycznego. Doskonale widać to w propozycjach architektów, którzy potrafią sprawić, że okna i wpadające przez nie światło są wręcz główną ozdobą pomieszczeń.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Nowy program medyczny w telewizji TLC

Łzy i przewlekły ból, wstyd i brak akceptacji, bezradność pacjentów i często niepewna diagnoza napotkanych lekarzy. Oto z czym na...

Zamknij