Wakacyjne zagrożenia: zobacz, jak chronić jamę ustną przed problemami!

Niestety, to właśnie taka szklanka okazuje się przyczyną poważnych problemów z jamą ustną, dla której okres letnich upałów staje się równie wielkim wyzwaniem, jak zimowe chłody.

Dbajmy o gardło nie tylko zimą!

W okresie zimowym większość z nas stara się dbać o gardło w szczególny sposób. Specjalne pastylki do ssania, szaliki oraz olejki eteryczne, które tak świetnie sprawdzają się w trakcie domowych inhalacji parowych – oto kwestie, którym już późną jesienią zaczynamy poświęcać sporo uwagi. Gdy temperatura wzrasta, a słońce przygrzewa, o ochronie gardła zapominamy. To błąd! Wiedzą o tym doskonale lekarze, którzy ze stanami zapalnymi jamy ustnej najczęściej spotykają się właśnie w okresie największych upałów. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest nie tylko uśpiona czujność i brak troski o zabezpieczenie gardła przed wirusami, ale i te działania, które podejmujemy w celu ułatwienia sobie życia w okresie upałów. Jak się okazuje, wakacyjne zapalenia jamy ustnej są zazwyczaj efektem zbyt pochopnego sięgania po bardzo zimne napoje.

Od ochłody do choroby

Zimny napój świetnie schładza i przynosi ulgę tym, którym wysoka temperatura dała w kość. Niestety, uczucie orzeźwienia szybko przemija, choć uboczne skutki takiego schładzania organizmu pozostać mogą na dłużej. W czasie zabaw na słońcu zapominamy bowiem, że zimny płyn wlany do gorącego organizmu może okazać się sprawcą takich problemów, jak zapalenie gardła i krtani. Droga od ochłody do choroby jest bardzo krótka, a bóle gardła, suchy kaszel oraz chrypka mogą skutecznie zepsuć nam dalszy wypoczynek.

Dlaczego zimny napój może sprawić tak wiele problemów ze zdrowiem jamy ustnej?

Nagłe schłodzenie błony śluzowej krtani zimnym napojem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlaczego po wypiciu szklanki bardzo zimnego soku możemy mieć problemy z chrypą, bólem gardła oraz z rozwijającym się stanem zapalnym? Powód jest dość prosty. Zimny płyn negatywnie wpływa na stan śluzówki dróg oddechowych, prowadząc dość szybko do zniszczenia aparatu rzęskowego. Ponieważ głównym zadaniem tego aparatu jest oczyszczanie na bieżąco dróg oddechowych, jego uszkodzenie wiąże się z dalszymi problemami. Jama ustna, pozbawiona naturalnej ochrony przed bakteriami i wirusami, jest przez to znacznie bardziej narażona na infekcje. Ich skutki są takie same o każdej porze roku. Ból gardła, suchy kaszel, problemy z przełykaniem oraz ogólne pogorszenie samopoczucia – oto skutki zbyt lekkomyślnego sięgania po napoje chłodzące. Pijmy je zatem, lecz z umiarem, starając się nie wlewać zbyt wielkich ilości zimnego płynu do gardła w krótkim czasie. Nieco cieplejszy sok też ugasi nasze pragnienie. I choć efekt ochłodzenia nie będzie aż tak piorunujący, nasza jama ustna wiele na tym zyska.

Jama ustna, a w szczególności gardło, wymagają szczególnej troski. Delikatnej krtani oraz wrażliwym błonom śluzowym zagraża przecież wiele niebezpieczeństw. Pamiętajmy o tym nie tylko zimą, ale i latem, kiedy wysokie temperatury skutecznie usypiają naszą czujność.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Małe cuda. Jak kochać i żyć?

Małe cuda. Jak kochać i żyć? Cheryl Strayed- autorki bestsellerowej "Dzikiej drogi" premiera: 6 lutego 2014 Życie potrafi nieźle dać...

Zamknij