Dla wielu rodziców zbliżający się okres Bożego Narodzenia to czas planowania wydatków oraz zbierania pomysłów na prezenty dla dziecka. List do św. Mikołaja zazwyczaj jest bardzo długi: lalka, miś, klocki…. i odzwierciedla oferty reklamowe jakie pociechy codziennie oglądają w telewizji. Zanim jednak zdecydujemy się na upominek dla dziecka warto zastanowić się czy będzie miał on wartość edukacyjną, bądź czy zapełni kolejną zakurzoną półkę porzuconych zabawek.
Pomysłów na prezent dla dziecka może być bardzo wiele i nie koniecznie muszą sprowadzać się do tradycyjnych zabawek, których i tak najczęściej malec ma bardzo wiele. Warto przyglądać się uważnie zainteresowaniom swojej pociechy i zachęcać do rozwijania umiejętności w danym kierunku. Prezentem więc na Boże Narodzenie może być zarówno kurs tańca, malarstwa, językowy czy nauka gry na instrumencie. Według naukowców z Uniwersytetu w Ohio D. Southgate oraz V.J. Roscigno wśród dzieci grających na instrumentach muzycznych zanotowano lepsze oceny w matematyce oraz większe zainteresowanie czytelnictwem.
„W okresie świątecznym zauważamy większe zainteresowanie przez rodziców instrumentami. Nauka gry na keyboardzie wymaga od młodych uczniów skupienie oraz wyciszenia, które pozwala na zaznajomienie się z nutami, linią melodyczną oraz rytmem. Zapewne takie umiejętności towarzyszące stawianiu pierwszych kroków w muzyce wspomagają naukę także w szkole Wiele z modeli keyboardów Casio, pianin Privia i Celviano posiada rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdyż zapewniają funkcje edukacyjne”. –powiedziała Magda Wiśniowska koordynatorka ds. instrumentów muzycznych.
Jakikolwiek rodzic wybierze prezent edukacyjny dla swojego dziecka czy będzie to instrument, sprzęt sportowy, zestaw do malowania czy kurs związany z zainteresowaniem pociechy warto pamiętać o wspieraniu i zachęcaniu do nauki. Najlepszą z metod wskazywanych przez psychologów jest nagradzanie.
„Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętajmy więc, aby zauważać nawet niewielkie osiągnięcia dziecka i aby chwalić je nawet za drobne postępy. Nie stawiajmy dziecku zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosujmy do jego możliwości”- powiedziała Renata Kotas psycholog
Leave a comment