Ekspozycja Afrykańska.

Jest to kolejny efekt współpracy pomiędzy organizatorami Festiwalu Afrykańskiego oraz Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W poprzednim roku była to głośna wystawa malarstwa tanzańskiego Tingatinga. Nawiasem mówiąc sztuka ta ostatnio zainspirowała producentów z Disneya oraz BBC, w skutek czego powstała seria szalenie kolorowych animacji, które oglądają już amerykańskie i brytyjskie dzieci.

Ekspozycję Studium obiektu. Afryka 01 tworzy sześć obiektów wybranych z kolekcji krakowskiego Muzeum Etnograficznego. Nie jest to pierwsza w tym mieście wystawa oparta na muzealnych zbiorach afrykańskich, jednak podejmuje ona temat w zupełnie nowy sposób.

Jacek Kukuczka, kustosz Działu Kultur Pozaeuropejskich ME, tak mówi o wystawie:

„Nie ma tu chęci dokonania „rekonstrukcji” wybranej kultury z obszaru Afryki ani tym bardziej budowania całościowego wyobrażenia o Afryce. Nie ma też próby stworzenia klimatu, dzięki któremu widz mógłby przenieść się w odległy i nieznany świat plemiennych tradycji i tajemniczych kultur. Istotą tej wystawy jest przedmiot – obiekt, w którym zapisana jest jakaś historia. Aby uchwycić jego wyjątkowość i unikalną wartość, trzeba spróbować zobaczyć go takim, jaki jest. Dopiero obcując z nim sam na sam, w skupieniu, dostrzec można prostotę, a zarazem kunszt jego wykonania, styl i adekwatność formy. Obiekt, niezależnie od tego, z jakiej kultury pochodzi, zyskuje prawo głosu i mówi zarówno o sobie samym, jak i o tych, dzięki którym zaistniał”.

Tak przygotowana ekspozycja nie wyczerpuje tematu, nie ukazuje też różnorodności wielokulturowej Afryki. Stąd właśnie tytułowe „01”, sugerujące, że wystawa jedynie otwiera temat.


Miejsce: Galeria Lamelli, ul. Mikołajska 2, I piętro; www.galeria.lamelli.com.pl
Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli www.etnomuzeum.eu oraz Afrykańskie Koło Naukowe UJ; www.e-afryka.pl, www.festiwalafrykanski.pl

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
5 znanych dziennikarek polskich dwudziestego wieku

5 znancyh dziennikarek polskich dwudziestego wieku

Zamknij