Dokładny moment rozwoju choroby jest trudny do określenia, bowiem większość pacjentów nie konsultuje tych objawów z lekarzem. Katar jest bardzo częstą dolegliwością, najczęstszą jego przyczyną są infekcje wirusowe i alergie.
Czym się kierujemy sięgając po leki na katar?
Przy wyborze odpowiedniego leku na katar liczy się zarówno płeć, jak i przyzwyczajenia. Aż 32% z nas właśnie w aptece podejmuje decyzje o wyborze leku na katar. 30% Polaków polega na rekomendacjach lekarzy. Pozostali opierają się na własnym doświadczeniu lub rekomendacji znajomych i przyjaciół.
Kobiety i mężczyźni różnią się przy wyborze leków na katar. Kobiety sięgając po produkt częściej opierają się na rekomendacjach farmaceutów, a mężczyźni częściej bazują na opiniach przyjaciół i znajomych.
W jaki sposób dochodzi do blokady nosa?
Nos ludzki pełni wiele funkcji, m.in. ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze. W błonie śluzowej nosa znajduje się bardzo dużo naczyń krwionośnych. Stan zapalny błony śluzowej, którego jedną z przyczyn jest infekcja, wiąże się z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W efekcie mamy do czynienia z obrzękiem błony śluzowej, co jest odczuwane przez chorego jako „zatkanie” lub „blokada” nosa.
Co oznacza 5/12?
5/12 to wyróżnik leku Afrin dostępnego w aptekach bez recepty. Jest to aerozol do nosa stosowany w przypadku zatkanego nosa. Pierwsze efekty zastosowania leku widoczne są już po 5-10 minutach. Co więcej, działanie leku Afrin utrzymuje się do 12 godzin.
Substancją aktywną w produkcie Afrin jest chlorowodorek oksymetazoliny. Substancja ta powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Poprawia się drożność nosa i pacjent szybko odczuwa ulgę. Dzięki zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej zatoki przynosowe są lepiej wentylowane, ułatwiony jest odpływ zalegającej w nich wydzieliny.
Leave a comment