Branża Facility Management to techniczne zarządzanie nieruchomościami. Pracuje w niej wyjątkowa kobieta, ponieważ jako jedyna w Polsce jest kierownikiem technicznym obiektu. Zarządza infrastrukturą techniczną jednego z największych polskich parków logistycznych – o powierzchni ponad 200 tys. mkw., zlokalizowanym w Wielkopolsce. Kim jest i jak radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn?
Od wymiany poszycia dachu po wdrożenie audytów energetycznych
W Facility Management pracuje w Polsce 630 tys. osób, w większości mężczyzn, dlatego branża jest postrzegana jako typowo męska. Są tam jednak także kobiety. Zazwyczaj zajmują stanowiska związane z obsługą administracyjną czy sprzedażą usług, tworzą kadrę menedżerską, bywają nawet panie prezeski. Bardzo rzadko spotkamy tam panie serwisantki pracujące w obiektach, a tylko jedna kobieta jest
kierownikiem technicznym obiektu: Magdalena Kujawa ze SPIE Building Solutions. Pani Magda zarządza kompleksem 11 obiektów w parku logistyczno-produkcyjnym pod Poznaniem. Pod jej nadzorem jest powierzchnia ponad 200 tys. mkw. To prawie tyle, co połowa obszaru Watykanu.
– Nadzoruję eksploatację, przeglądy, konserwacje i remonty. Zarządzam też pracą wieloosobowego zespołu technicznego oraz sporą grupą podwykonawców. Praca jest bardzo dynamiczna i zróżnicowana, co jest zarówno plusem jak i minusem tego, czym się zajmuję. To bardzo różne zadania np. wymiana poszycia dachu, modernizacja biologicznej oczyszczalni ścieków, budowa stacji uzdatniania wody, modernizacja instalacji oświetlenia. Poza tym wszystkie bieżące naprawy i reagowanie na awarie – mówi kobieta. – Biorąc pod uwagę dużą powierzchnię i fakt, że pod moją opieką jest kilkanaście budynków – jest co robić. Poza tym do moich obowiązków należy realizacja strategicznych celów firmy, wsparcie i wpływ na rozwój struktur w Wielkopolsce.
Do jej zadań należy również inicjowanie prac niezbędnych do podnoszenia komfortu pracowników najemcy nieruchomości. Dba o optymalizację kosztów eksploatacyjnych poprzez koordynację oraz wdrożenie zaleceń audytów energetycznych. Zajmuje się podwyższaniem standardów budynku poprzez dopasowanie nieruchomości pod wymogi certyfikacji takiej jak BREEAM czy GBS (Green Building Standard).
Nie warto się poddawać
Magdalena Kujawa zajmuje się Facility Management od 10 lat. Po studiach na Politechnice Poznańskiej zaczynała od obsługi biurowca jako koordynator ds. technicznych. Obserwowała jak pracują technicy obiektowi i serwisanci. Poprzez reagowanie na codzienne awarie uczyła się funkcjonowania obiektu, umiejscowienia infrastruktury, rozwiązywania problemów technicznych. Odpowiadała za utrzymanie infrastruktury technicznej najwyższego biurowca klasy A w Wielkopolsce oraz 4 -gwiazdkowego hotelu w prestiżowej części Poznania. Po roku pracy w FM, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, uzupełniła wykształcenie o podyplomowe studia z gospodarki nieruchomościami, które pozwoliły jej pogłębić wiedzę z zakresu przepisów prawa. W SPIE pracuje od półtora roku. Początkowo była zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. technicznych, jednak jej kompetencje szybko zostały zauważone i docenione przez obecnych współpracowników, dzięki czemu została kierownikiem technicznym obiektu.
– Praca kobiety w mocno technicznym zawodzie i zarządzanie męskim zespołem powodowało, że w pierwszym okresie pracy codziennie musiałam udowadniać swoje kompetencje. Myślę, że oczekiwano ode mnie więcej niż od kolegów na podobnych stanowiskach. To jednak pokazuje, że warto realizować swoje plany i nie odpuszczać – mówi Magdalena Kujawa. – Młodszym koleżankom mogłabym przekazać, żeby nie poddawały się przy pierwszym niepowodzeniu, bo praca w FM jest możliwa i realna także w przypadku kobiet. Ważne są wiedza i podejście. Ja bardzo dobrze czuję się w tym zawodzie, praca przynosi mi dużo satysfakcji.
Leave a comment