Tytuł oryginału: Bad Mother. A Chronicle of Maternal Crimes, Minor Calamities, and Occasional Moments of Grace
Tytuł polski: Zła Matka. Kronika matczynych wykroczeń, drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały
Autor: Ayelet Waldman
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-240-1594-8
Rok pierwszego polskiego wydania: 2011
Rok pierwszego wydania: 2009
Fot.: Znak
Równocześnie potrafi dostrzec piękne strony macierzyństwa, które wynagradzają jej codzienne trudy. O tym pisze Ayelet Waldman w książce „Zła matka”, która ukazała się 5 maja nakładem wydawnictwa Znak. Zbliżający się Dzieło Matki to dobra okazja, aby zastanowić się nad stereotypem macierzyństwa.
Amerykańska autorka Ayelet Waldman w „New York Times” stwierdziła „Jeżeli dobra matka to taka, która swoje dziecko kocha ponad wszystko na świecie, to ja nie jestem dobrą matką. Wydaje mi się, że jestem złą matką, bo kocham swojego męża bardziej niż dzieci”. Tym felietonem odważyła się poruszyć temat tabu na łamach prasy, czym wywołała prawdziwą burzę. Kilka lat później Waldman napisała bestsellerową książkę o macierzyństwie, które wcale nie jest nieustającym pasmem szczęścia. „Zła matka. Kronika matczynych wykroczeń drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały” pokazuje macierzyństwo takim, jakim jest naprawdę i jak doświadczają go kobiety – nie tylko jako matki, ale też kobiety pragnące realizować się na wielu płaszczyznach. Książka, która w USA wywołała debatę na temat macierzyństwa, 5 maja miała swoją polską premierę.
Wygórowane oczekiwania społeczne wobec matek wpędzają je w poczucie winy i depresję. Matka ma poświęcić wszystko dziecku i rodzinie, zrobid to z własnej woli, radośnie i bez poczucia żalu. Do tego ma mieć niewyczerpane pokłady cierpliwości, a jej własne potrzeby, ambicje i pragnienia mają znaczenie tylko w odniesieniu do dzieci. Kobiety konfrontują się z tym wyidealizowanym obrazem i każde zmęczenie, zniechęcenie czy wybuch złości wywołuje u nich kolejne frustracje. Myślą, że skoro nie spełniają się w tej najważniejszej dla kobiety roli, to zapewne są złymi matkami. „Bo matka, której nie wystarczy bycie matką, matka która chce więcej, niż tylko spędzać całe dnie ze swoimi dziećmi, matka która wyobraża sobie więcej – jest egoistką. I tak jak Dobrą Matkę definiuje samo wyrzeczenie, tak główną cechą Złej Matki jest egoizm.” – twierdzi Waldman.
Zła Matka. Ayelet Waldman
Popularne wpisy
- Domańska, Simlat, Sawczuk, Gałązka i Drzymalska w kampanii “(Nie) mówmy o seksie”. Plejada gwiazd w serii słuchowisk Storytel i SEXEDPL
- Wachowicz i Gessler przy wspólnym blacie! Mamy zdjęcia!
- Wskazówki, jak napisać dobre CV
- Efektywne szkolenia biznesowe
- Książka Katarzyny Nosowskiej – „Nie mylić z miłością”
Leave a comment