Arnika górska lepsza od innych lekarstw?

Stłuczenia i otarcia to powszechna dolegliwość, z którą od czasu do czasu zmaga się każdy. Chociaż związany z nimi dyskomfort potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, zwykle nie są to urazy na tyle poważne, aby z ich powodu wybrać się na wizytę do lekarza. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką preparat zawierający arnikę górską. To roślina posiadająca mnóstwo leczniczych właściwości, przez co stanowi doskonałą odpowiedź na opisane dolegliwości. Jak powinna być stosowana arnika górska?

Co o niej wiemy?

Niezwykłe właściwości rośliny nazywanej według łacińskiego nazewnictwa Arnica montana odkryli w XVII wieku zielarze i aptekarze starający się znaleźć najlepsze remedium na ból. W dawnych czasach arnika była rośliną otaczaną kultem – Skandynawowie uważali ją za świętą, Germanie zaś byli przekonani, iż potrafi ona uchronić domostwa przed uderzeniem pioruna, a nawet czarownicami. Obecnie tak jak większość roślin leczniczych została wyparta przez preparaty farmaceutyczne, ale wciąż jest obecna w recepturach wielu leków i wykorzystuje się ją w leczeniu wielu dolegliwości.

Skąd pochodzi arnika górska?

Arnikę spotkać można przede wszystkim na górskich przełęczach powyżej 800 m n.p.m. na terenie całej Europy, częściowo w Ameryce Północnej i miejscami w Azji. W Polsce pojawia się ona najczęściej w Sudetach, czasem w Górach Świętokrzyskich, niewielkie siedliska widywane są także w Bieszczadach Zachodnich. W większości państw, z wyjątkiem Hiszpanii, jest ona objęta ochroną, w związku z czym nie można jej zrywać – w przeszłości jej niezwykłe właściwości i ogromny popyt sprawiły, że nieomal wyginęła. W celach leczniczych zrywa się ją wyłącznie ręcznie, używając noża i siepaka – zajmują się tym specjalnie oddelegowane zespoły. Zbiory przypadają na okres od początku czerwca do połowy lipca.

Właściwości arniki

Arnica montana ma wszechstronne zastosowanie – działa antybakteryjnie, antyseptycznie, grzybobójczo i antywirusowo. Laktony seskwiterpenowe zawarte w jej ekstrakcie potrafią wzmocnić ścianki naczyń włosowatych oraz zapobiec tworzeniu się skrzeplin krwi. Jednak najważniejszą właściwością tej rośliny jest możliwość przyspieszenia rekonwalescencji oraz uśmierzanie bólu w przypadku urazów kostno-stawowych, takich jak stłuczenia czy obrzęki. Preparat z jej dodatkiem niezwykle szybko zwalczy także bóle reumatyczne.
W dzisiejszych czasach technologia produkcji środków leczniczych jest już na tak zaawansowanym poziomie, że stworzenie preparatów z arniki w różnych formułach nie stanowi trudności. Obecnie arnika pojawia się zarówno w produktach do stosowania doustnego, jak i zewnętrznego, na skórę. Na rynku znajdziemy maści, żele, płyny lecznicze, leki homeopatyczne, a także napary i nalewki. Prężnie rozwija się również produkcja kosmetyków z arniki, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, co bywa pomocne podczas pielęgnacji cery naczynkowej, oraz działają antybakteryjnie na cerę trądzikową, nadając jej świeżość.

Kiedy nie przyjmować arniki?

Preparatów z arniki nie powinny przyjmować osoby z chorobami płuc oraz alergiami, gdyż wśród działań niepożądanych substancji produkowanych z niej pojawiają się uczulenia, wymioty oraz omdlenia, a w skrajnych przypadkach problemy kardiologiczne, takie jak zaburzenia pracy serca czy podniesione ciśnienie krwi.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Portal używa plików cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie "Polityka Cookies"

Korzystanie z portalu oznacza automatyczną akceptację postanowień zawartych w "Regulaminie Serwisu" i "Polityce Prywatności"

Adres redakcji: ul. Obrazkowa 2, 03-188 Warszawa | tel. redakcyjny: +48 512 936 995 | e-mail: blog@obcasy.pl

Przeczytaj inne:
Carnivia. Herezja. Jonathan Holt

„Carnivia. Herezja” Jonathan Holt Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa Premiera: 19 listopada Wydawnictwo: Akurat Cena: 39,99 zł Choć coraz większa część...

Zamknij