Lady Amarena to konkurs stworzony przez markę Fabbri i dedykowany wyłącznie kobietom, których dokonania i talent zasługują na wyróżnienie w zdominowanym przez mężczyzn środowisku barmańskim. Podkreślenie udziału kobiet w rozwijaniu kultury koktajlowej to najważniejszy cel projektu.
Panie za barem!
– Niezmiernie cieszę się, że konkurs Lady Amarena udało się zorganizować także w Polsce. Jestem przekonana, że jego kolejne edycje będą wsparciem dla wszystkich wyjątkowych barmanek i zaznaczą ich mocną pozycję w branży. Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestniczkom, a szczególnie finałowej trójce, czyli Ewie Nowickiej (Regina Bar), Alicji Bączyk (TAG.) i Martynie Blaut (El Koktel). Trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy – powiedziała Anita Wasilewska, koordynatorka konkursu z ramienia Gourmet Foods.
Laureatki konkursu Lady Amarena wyłoniło Jury w składzie: Michalina Dudowicz (influencerka kulinarna @inmykitchen_pl), Monika Liszczak-Roehr (założycielka baru Wieczorny, promotorka polskiej sceny barowej), Tomasz Małek (Beverage Director Food Town, Kinogram, Stacja Food Hall, czterokrotny Mistrz Świata Barmanów Flair) oraz Michał Oszczyk (miksolog, trener i wykładowca barmański, brand ambasador marek Dilmah, Saquella i Fabbri). Jurorzy poza smakiem konkursowych koktajli oceniali także m.in. ich wygląd oraz multimedialne prezentacje-narracje przygotowane przez barmanki.
– Wyzwaniem było nie tylko opracowanie pysznego i pomysłowego koktajlu opartego na maksymalnie 5 składnikach. Ciekawiły nas również stojące za przepisami historie. Bo one też liczą się w kreacjach barmańskich; one także mają wiele smaku – wyznał Michał Oszczyk, przewodniczący składu sędziowskiego.
Trudna pozycja kobiet w branży barmańskiej
– Zwyciężczynię Lady Amarena Poland poznaliśmy podczas finałowej gali, którą dla fanów (nie tylko) kobiecego barmaństwa transmitowaliśmy z Muzeum Polskiej Wódki – wyjaśniła Anita Wasilewska.
Tytuł Lady Amarena Poland 2021 zdobyła Ewa Nowicka z warszawskiego Regina Bar, która tym samym zyskała prawo udziału w międzynarodowym finale w Bolonii.
Kobiece barmaństwo to przygoda, ale nie bajka – tak można by podsumować debatę, jaką z laureatkami konkursu przeprowadziła Monika Liszczak-Roehr. Finalistki zgodnie podkreślały, że chociaż na przestrzeni ostatnich lat kobiety za barem przestały budzić zdziwienie, to mimo wszystko wciąż na swoją pozycję i sukces muszą pracować ciężej niż mężczyźni.
O organizatorze
Fabbri to wielopokoleniowa włoska firma rodzinna, której największym skarbem są̨ tradycyjne receptury przekazywane kolejnym generacjom Fabbri od 1905 roku. Rodzinna manufaktura wprawdzie się̨ rozwija, ale jakość́ produktów Fabbri pozostaje niezmienna – wciąż powstają̨ one w oparciu o naturalne składniki, czym zdobywają̨ serca i podniebienia konsumentów na całym świecie.
Z syropów, sosów oraz wiśni Amarena Fabbri od lat korzystają̨ profesjonalni barmani i bariści – także w Polsce. Teraz są one dostępne również̇ w ofercie detalicznej – dla amatorów wysokiej jakości dodatków do napojów, deserów i wypieków.
Leave a comment